42. Literárním Náchodskem

Projeďte se Babiččiným údolím, vyjeďte k Jiráskově chatě, navštivte rodiště Karla Čapka a zavítejte do Pekla. To vše ve východních Čechách, v okolí Náchoda.

Pomník bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Pomník bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

„Ten kout leží na silnici dějin, ale přitom v intimním a skoro uzavřeném ústraní.“ Tak charakterizoval své rodiště Malé Svatoňovice a oblast severně od Náchoda spisovatel Karel Čapek. Náchodsko dělí od polabských rovin a tím i „české kotliny“ hradba středně vysokých kopců a vrchů, i díky nim je to ale kraj malebný, navíc s velkým počtem značených cyklistických tras.
Kdo vyjede z Náchoda, musí počítat zprvu se stoupáním – pouze do blízkého Hronova, kde se narodil Alois Jirásek, vede cesta podél Metuje po rovině. Hned nad Náchodem (mj. rodiště Josefa Škvoreckého), sedm kilometrů jižním směrem po silnici stále vzhůru, je známý cíl – vrch Dobrošov (624 m). Na něm je turistická Jiráskova chata navržená slovenským architektem Dušanem Jurkovičem (1868-1947) v letech 1912-14, kterou zdobí rozhledna s ideálním kruhovým výhledem. Chata byla rekonstruována v r. 2002, zajímavé jsou četné kameny v základech se jmény někdejších i dnešních sponzorů. Hned kousek od chaty je další atrakce: dělostřelecká tvrz Dobrošov, kterou tvoří tři velké stavby-bunkry vybudované v letech 1936-38 (původně jich mělo být sedm), jenž je možné prohlédnout si i zevnitř.

Jurkovičova chata v Pekle

Jurkovičova chata v Pekle

Z Dobrošova pokračujme po silnici (cyklotrase 22) do Nového Hrádku a pak do údolí Olešenky. Podél Olešenky nás čeká jeden z nejhezčích úseků, jízda hlubokým údolím: sedm kilometrů stále z pozvolného kopce až k soutoku s Metují, k místu zvanému Peklo (A. Jirásek se místem inspiroval pro povídku V Pekle). I tady narazíme na dílo architekta Jurkoviče, v lidovém slohu koncipovanou chatu s výletní restaurací z r. 1901. Po pěti kilometrech proti proudu Metuje se pak dostaneme zpět do Náchoda, celý okruh měří 35 km. Ale ještě lepší je cestu prodloužit o výlet do Nového Města nad Metují, kde je cenné renesanční náměstí a zámek s francouzskou zahradou (úpravy opět D. Jurkovič). V horkých letních dnech se lze osvěžit u blízké velké vodní nádrže Rozkoš (1100 ha – dokončena 1973), která je velmi dobře vidět i z vyhlídky na zámecké věži.

Nové město nad Metují

Nové město nad Metují

Z Náchoda severním směrem se vydejme k Jestřebím horám, které se v délce 17 kilometrů táhnou od Hronova až k Trutnovu. Cyklisticky a přírodně nejhezčí úsek této nevysoké, zalesněné hornatiny je od Horního Kostelce až po nejvyšší vrch oblasti – Žaltman (742 m), na kterém je také rozhledna. Jede se stále po hřebeni, lesem a po dobré cestě (červená značka, cyklotrasa 4091), jízdu provázejí výhledy na severovýchod – Broumovsko i jihozápad – k údolí Úpy. V lesích jsou i předválečné bunkry. Od Žaltmanu sjeďme dlouhým klesáním po lesní silničce přes Velké Svatoňovice až do rodiště Karla Čapka (1890-1938), do hornického městečka Malých Svatoňovic. Rodný Čapkův dům stojí na náměstí, v muzeu jsou k vidění i obrazy Josefa Čapka.

Letní zámeček Ratibořice v Babiččině údolí

Letní zámeček Ratibořice v Babiččině údolí

Z Malých Svatoňovic už jsou to jen 4 kilometry do Úpice a údolí říčky Úpy. Podél jejího toku se lze dostat až do České Skalice, jede se tzv. Babiččiným údolím. Celá cesta měří 20 kilometrů, vede bezprostředně u říčky, po asfaltu či uježděném písku. Je to lehká trasa pro celou rodinu. Nejhezčí úsek je od Slatiny nad Úpou až po zámek Ratibořice. Míjíme přitom enormně známá místa (Viktorčin splav, Staré Bělidlo), kde trávila Božena Němcová dětství a kde se odehrává její Babička. Jen pozor na pěší turisty, bývá jich tu velmi mnoho.

Východočeské moře: nádrž Rozkoš

Východočeské moře: nádrž Rozkoš

Ale jeden tip na místo, které zdaleka není tak frekventované, přesto je výjimečné: jde o tzv. Barunčinu vyhlídku, u obce Hořičky, která je západně od Slatiny nad Úpou. Celý „babiččin kraj“ je odtud skvěle vidět. A u České Skalice opět čekají břehy Rozkoše a v létě i rozkoš z koupání.

 

Pomník od Otto Gutfreunda v Babiččině údolí

Pomník od Otto Gutfreunda v Babiččině údolí

VÝCHOZÍ MÍSTA: Náchod, Česká Skalice, Nové Město nad Metují (vše ČD).
DOPRAVA: vlak – trať 026 Týniště nad Orlicí-Teplice nad Metují, 032 Jaroměř-Trutnov, 033 Starkoč-Náchod.
PROFIL: středně těžký, Babiččino údolí – lehký.
TERÉNY: silnice, lesní cesty. Pro crossová i horská kola.
TIP NA TRASU: Náchod (ČD) – Kramolna – Zábrodí – Červený Kostelec – Horní Kostelec – po červené: Žaltman – Velké Svatoňovice – Malé Svatoňovice – Úpice – Havlovice – Česká Skalice (ČD). 60 km.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář