09. Krajem Vesničky mé střediskové

Výlet do kraje mezi Benešovem, Táborem, do okolí Sedlčan a Prčic, spojený s návštěvou míst, kde se natáčel populární český film Vesničko má středisková.

Skoro ideál: česká krajina ze Zlatého vrchu u Radíče

Je možné, že typicky česká krajina popisovaná v tomto tipu dozná v nejbližších letech velkých změn, bohužel negativních. Měla by tudy totiž vést dálnice D3 Praha-České Budějovice. Zatím však tato část středního Povltaví patří ke klidným a malebným lokalitám. Převážně zemědělský kraj, kde se těžil pouze kámen v menších lomech, nepatřil v minulosti k bohatým, není zde ani hustší vlaková síť.
Z Benešova je to jen kousek na známý zámek Konopiště, jenž před 1. světovou válkou patřil následníkovi trůnu Františku Ferdinandovi d´Este. Ten v okolích lesích dával průchod své lovecké vášni, zbraně i úlovky jsou dnes v zámku vystaveny. Pod zámkem jsou květinové zahrady a také rybník, okolo něhož vede cesta sjízdná i na kole, s romantickými výhledy na zámek.

Zámek na Konopišti

Šest kilometrů západně od Konopiště, na cestě do Neveklova, je Neštětická hora, 536 metrů vysoký vrchol, na němž je rozhledna. Bohužel zatím v neuspokojivém stavu a navíc výhledu brání vzrostlé stromy. Z Neveklova je možné vydat se po silnici směr Sedlčany, přičemž po šesti kilometrech se dostaneme do Křečovic. Vesnice je rodištěm skladatele Josefa Suka (1874-1935), na východě obce je Sukova alej s kameny, které připomínají jeho díla. Alej je ukončena pomníkem, kde Suk sedával. V Křečovicích a okolí se také natáčel film Jiřího Menzela Vesničko má středisková. „Otíkův domek“ stojí prakticky na návsi, na protější straně je brána do někdejšího JZD. Na silnici za Křečovicemi a Velběhy (směr Sedlčany) najdete také úsek, na kterém se při jízdě svou starou škodovkou kochal krásou české krajiny doktor Skružný a recitoval přitom Máchův Máj.

Přesně tudy jel doktor z „Vesničky“ a kochal se

Úhledné pohledy na krajinu se ale otevírají i při jízdě z Neveklova do Vrchotových Janovic, kde je stejně jako na Konopišti romanticky vyhlížející zámek a park s mnoha druhy stromů i rybníkem. A do třetice najdete zámek ve Vysokém Chlumci, osm kilometrů jižně od Sedlčan. Je skutečně vysoko a je proto zdaleka viditelný.
Z Vysokého Chlumce na cestě do Petrovic – 1,5 kilometru za obcí Bratřejov – narazíte na zvláštní přírodní úkaz: mohutný balvan, žulový viklan nazývaný Husova kazatelna. Podle pověsti tu kázal Jan Hus, petrovičtí jezuité ovšem balvan stojící na malé základně viděli jako ďáblovo dílo a tak ho nazývali čertova kazatelna.

Pohled přes Počepice na Vysoký Chlumec

Pohled přes Počepice na Vysoký Chlumec

Ve středu oblasti nazývané Český Merán, což je rozlehlé údolí Sedleckého potoka s okolními vyvýšeninami, se nachází dvouměstí Sedlec-Prčice. Jsou zde dva kostely, dvě náměstí a obě městečka spojuje most se sochou sv. Jana Nepomuckého. Nad městem se jižním směrem vypíná Čertova hrbatina s nejvyšším vrcholem Javorovou skálou (723 m). Hrbatina převyšuje údolí Meránu o 300 metrů, výjezd sem je tedy relativně náročný. Na Javorovou skálu se dostaneme nejlépe přes vesničku Cunkov, ze Sedlece sem vede téměř horská serpentina. Z plochého vrcholku není kvůli stromům nic vidět, výhledy jsou ovšem po cestě. Zde má krajina už úplně jiný chrakter, vane tu ostřejší vítr, po okolních loukách a pastvinách jsou zajímavě rozesety kameny i větší balvany.

U Čertovy skály, golfové hřiště Čertovo Břemeno

Čertova hrbatina, golfové hřiště Čertovo Břemeno

Výborný pohled na celý Český Merán se naskýtá, pokud vyjedete až na nejvyšší bod lyžařské sjezdovky na Monínci. Z obce Cunkov sem vede červená značka. Další výhledový bod je na silnici ze Sedlece směrem na Chyšky, vyhlídky jsou v zatáčkách před vrcholem. Chyškami, obcí v nadmořské výšce 666 metrů, prochází meteorologicky důležitá sněžná čára, která rozděluje drsné výšiny, kde leží dlouho do jara sníh, od nižší pahorkatiny. Z nejvyššího bodu obce na severovýchodě je ideální rozhled přes celé jižní Čechy až k Šumavě, vidět jsou i Brdy na západě.


VÝCHOZÍ MÍSTA: Benešov, Sedlčany, Tábor (vše ČD), Sedlec-Prčice.
DOPRAVA: vlak – trať 220 Praha-Tábor, 223 Sedlčany-Olbramovice; z některých míst vlak vzdálenější.
PROFIL: středně těžký, zvlněný.
TERÉNY: silnice, polní a lesní cesty. Pro crossová i horská kola.
TIP NA TRASU: Benešov (ČD) – Nevelkov – Křečovice – Sedlčany – Vysoký Chlumec – Petrovice – po zelené a modré: Nálesí – Chyšky – Sedlec-Prčice – Heřmaničky (ČD). 66 km.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář