08. Dolní Posázaví

Podél Sázavy je možné podniknout výlet od Sázavského kláštera až k soutoku s Vltavou, okolních kopce nabízejí náročnější terény a turistické zajímavosti.

Dolní Posázaví od Zbořeného Kostelce

Dolní Posázaví od Zbořeného Kostelce

Ještě na počátku 20. století bylo dolní Posázaví krajem ladovsky idylických vesniček. Na počátku 21. století je rekreačně přetíženým, i když stále romantickým krajem. Sázavu přezdívanou trampy Zlatá řeka sjíždějí vodáci, „sjet“ ji lze ale i na kole. Podél toku vede červená značka (často po asfaltovém povrchu), celý úsek od Sázavy až do Davle měří přes 50 kilometrů. Cesta jde většinou po rovině, pouze poslední úsek od Kamenného přívozu je náročnější, méně vhodný pro crossová kola. Výhodou posázavského putování je to, že je možné v mnoha místech nastoupit na vlak, na známý Posázavský pacifik a dopravit se buď na křižovatku tratí do Čerčan (trať Tábor-Praha), anebo přes Davli přímo do Prahy.

Klášterní komplex v Sázavě

Klášterní komplex v Sázavě

Ze Sázavy, kde Sázavský klášter představuje jedno z našich nejstarších středisek vzdělanosti doložené už v 11. století, dorazíme po zhruba deseti kilometrech do Chocerad. Odtud je to blízko do Ondřejova, na vrch Pecný (546 m) a místní hvězdárnu Žalov. Zajímavá je architektura hvězdárenských staveb postavených na počátku 20. století, pěkný je výhled jihozápadním směrem do údolí Sázavy k Čerčanům. Blízko Ondřejova jsou i Hrusice, rodná ves Josefa Lady, kde je místní hospoda vymalována zcela v duchu obrázků slavného rodáka.

Kousek pod Zlenicemi, kostelík ve Lštění

Kostelík ve Lštění-Čtyřkolech

Červená značka jde podél Sázavy z Chocerad stále po pravém břehu, míjí zříceninu hradu Zlenice. Na levém břehu u Čtyřkol je na vrchu kostelík a bývalé středověké hradiště, vede sem modrá značka. Výjezd není dlouhý, ale prudký. Následují Čerčany a pak Poříčí nad Sázavou, kde jsou dva kostely z doby románské: uprostřed obce stojí kostel sv. Petra a Pavla, na východě sv. Havla, který byl po r. 1620 zbarokizován. Z Poříčí se přes Nespeky dostaneme k další romanticky vyhlížející hradní zřícenině, odkud je na tok Sázavy dobrý výhled: ke Zbořenému Kostelci. Odtud lze vyjet prudce vzhůru do lokality plné lesních cest a ideálních bikových terénů, do Hornopožárského lesa. Nevynechejte vyhlídku z Panské skály, odkud je vidět celý kraj mezi Slapy a Benešovem. U Těptína stojí za zastávku také honosná hrobka rodiny Ringhofferů se sochou Ukřižovaného od J. V. Myslbeka.

Řůžový tank v muzeu v Lešanech

Růžový tank v muzeu v Lešanech

Kdo se nechce vracet zpět k řece, může do Davle dojet po silnici přes Jílové. Kdysi zde byla naleziště zlata, ve 14. století jedny z nejbohatších v Evropě, husité však město r. 1422 vypálili a doly zasypali. Později se zde těžba obnovila, dokonce se tu těžilo od 50. do 60. let 20. století. Z Jílového vede cesta i do známého rekreačního střediska Luka pod Medníkem, tím se opět dostaneme k výhledům na řeku.
Ještě o kus zpět, u Krhanic, se vyplatí opustit trasu podél řeky a odbočit na Lešany ležící na levém břehu. Poblíž je totiž rozsáhlé Vojenské muzeum, které nabízí k prohlídce velké množství těžké techniky včetně tanků, houfnic i děl. Je tu vystaven i „růžový tank“, kdysi stojící jako tank-osvoboditel č. 23 na pražském Smíchově. Lešany jsou ovšem i místem, kde prožil dětství básník František Hrubín (1910-1971), zdejší místa zobrazil např. v Romanci pro Křídlovku či Lešanských jesličkách.

U Pikovic vodáci končí

U Pikovic vodáci končí

Z Lešan sjedeme do Kamenného přívozu, kde začíná poslední a patrně nejhezčí část cesty. Červená značka opouští pevné cesty a vydává se pěšinou po levém břehu. Střídavě klesá a stoupá od hladiny řeky až vysoko na okolní vrchy, na cestě jsou dvě vyhlídky do údolí: první u Třebsína, druhá kousek za ní pod vrchem Medník a zdejší rezervací. U Pikovic opět přejedeme řeku na pravý břeh a dojedeme až do Davle na nádraží. U zdejšího mostu se natáčel v r. 1968 válečný snímek Most u Remagenu.

 

 

Hrad Zbořený Kostelec

Hrad Zbořený Kostelec

VÝCHOZÍ MÍSTA: Sázava, Čerčany, Benešov (vše ČD).
DOPRAVA: vlak – trať 212 Čerčany-Zruč n. Sázavou, 210 Praha-Čerčany, 221 Praha- Benešov.
PROFIL: lehký podél Sázavy; středně těžký, zvlněný ve výjezdech od řeky.
TERÉNY: silnice, polní a lesní cesty, pěšiny. Pro crossová i horská kola, některé trasy jen pro horská.
TIP NA TRASU: Sázava (ČD)- Chocerady – Čtyřkoly – Poříčí nad Sázavou – Nespeky – Týnec nad Sázavou – Kamenný Přívoz – Davle (ČD). 53 km.

 

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář