26. Českým lesem podél hranic

Výlety do nejopuštěnějších míst českého pohraničí, ale také do okolí turisticky rušných Mariánských lázní a k zámku Kynžvart.

U bývalého Pavlova Studence, Paulusbrunnu

Český les je hornaté pásmo, které se táhne v délce 80 a šířce 6-17 kilometrů od Šumavy až k Chebu. Kromě hustých, jehličnatých a smíšených lesů ho charakterizují i četné pastviny a louky. Jižní část, Čerchovský les, je popsána v následujícím tipu č. 27, teď se vydejme do severní části. Je výjimečná velmi slabým osídlením, i turistický ruch zde teprve ožívá. Ideální místo pro cyklisty s duší romantiků i objevitelů.

Bývalá pohraničářská cesta, červená značka

Přijdou si na své především při unikátní dálkové trase: od Rozvadova až po vrch Dyleň u Mariánských lázní se dá celé území projet v blízkosti státní hranice. Trasa dlouhá zhruba 60 kilometrů částečně sleduje červenou turistickou značku. Místy je ale vhodné jet také po tzv. signálce, asfaltové silničce vedle vykáceného pruhu lesa, kde stála železná opona – strážní věže a ostnatý drát (v některých mapách signálka zanesena není, na mapě KČT 1:50 000 však je). Trasa je členitá, stále se vlnící, s dlouhými sjezdy a výjezdy. Skoro nikde nenarazíte na žádné obydlí natož vesnici, dostatek jídla a především pití (lahev navíc) je nutností.

Přimda, jeden z nejstarších hradů na území Česka

Přimda, jeden z nejstarších hradů na území Česka

Neobydlené až pusté je i celé území západně od Tachova, tzv. Přimdský les. Tady lze podniknout okružní jízdu z Tachova směrem k hradu Přimda (je pod vrcholem 848 m), patrně nejstarší hradní stavbě v Čechách; z vesnice je to ke zřícenině ani ne půl kilometru. Pak pokračujme přes Rozvadov do hlubokých lesů při hranici, k bývalým sklářským vesnicím Stará Huť, Stoupa, k lesnímu zámečku Ostrůvek. Sklářské hutě zde byly zakládány v 18. století, zanikaly ale už na konci 19. století, vesnice byly vylidněny a zničeny po roce 1945.  Jejich historii připomíná naučná stezka Sklářství v okolí Lesné s více než desítkou zastávek a informačními tabulemi.

Bývalá vojenská věž na Havranu

Kdo bude mít dost sil, ať určitě vyjede na druhý nejvyšší vrchol celé oblasti, Havran (894 m). Je až skoro u státní hranice, od rozcestí u Zlatého potoka sem vede zelená značka, poslední úsek neznačen, jede se po betonových deskách. Chátrající bývalá vojenská výzvědná věž z počátku 70. let slouží jako rozhledna, výstup na ni je na vlastní nebezpečí. Výhled je na všechny strany daleký.

Z Havranu je vidět i vzdušnou čarou 25 km vzdálenou horu Dyleň, která je s 940 metry nejvyšším vrcholem severní části Českého lesa. Výše zmíněnou cestou při hranici k němu budete míjet i mnoho nevábných opuštěných „památníků“ socialismu, bývalých budov pohraniční stráže, pod Dylení můžete vidět i haldy po zdejších uranových dolech. I na Dyleni je bývalá vojenská stavba-rozhledna, přístupná je ale jen při příležitostných akcích.

Vrozená elegance, zámek Kynžvart

Od Dyleně lze sjet do Lázní Kynžvart na okraji Slavkovského lesa a především k empírovému zámku Kynžvart, který si za své sídlo zvolil v 1. polovině 19. století rakouský diplomat, kníže Metternich. V zámku je knihovna s 24 000 svazky, umělecká díla a různé dary státníků dokládající fakt, že se zde tvořila politika své doby. Prohlídka zámku patří k jedněm z nejhezčích u nás. Zajímavý je i zdejší park, který byl upraven teprve ve chvíli, kdy v něm vzniklo golfové hřiště.

Fontána v Mariánských Lázních

Velmi prudkým stoupáním po silnici se lze z Kynžvartu dostat až do Kladské, vyhledávaného turistického místa s okolními rybníky. Jsou tu i tři velká rašeliniště – Tajga, Lysina a Paterák. Na zdejší náhorní plošině lze udělat několik menších a pěkných cyklistických okruhů. Nakonec můžete pohodlně sjet do blízkých Mariánských Lázní a prohlédnout si typicky lázeňskou architekturu města, včetně centrálního parku a známé novobarokní kolonády.

 
 
 

Historické hradby v Tachově

VÝCHOZÍ MÍSTA: Tachov, Planá, Mariánské Lázně (vše ČD).
DOPRAVA: vlak – trať 170 Cheb-Plzeň, 184 Planá-Domažlice.
PROFIL: středně těžký, zvlněný; ve výjezdech na vrchy při hranicích těžký.
TERÉNY: lesní asfaltky, silnice. Pro horská i crossová kola.
TIP NA TRASU: Tachov (ČD) – Dlouhý Újezd – Hošťka – Nové Domky – býv. Zadní Zahájí – Stoupa – Zlatý potok – po zelené, pak neznačeno: Havran – Ostrůvek – Pavlův Studenec – po červené a pak modré: Branka – Tachov (ČD). 70 km. Bez výjezdu na Havran 60 km. 

Komentáře k článku

Napsat komentář