22. České Středohoří u Verneřic

Verneřická část Českého středohoří je turisticky méně známá než západní Milešovská, ale pro cyklistiku se hodí stejně dobře, ne-li více.

Litoměřice, jezuitský kostel a kolej

Litoměřice, Dómské náměstí s biskupskou rezidencí

Verneřická oblast Českého středohoří je vymezena z levé strany tokem Labem, z pravé strany sahá až k Novému Boru a Lužickým horám. Nejvyšším bodem je Sedlo (726 m), mohutně vyhlížející vrch vzdálený zhruba 15 kilometrů severovýchodně od Litoměřic. Velká část Verneřického středohoří spadá pod CHKO Českém středohoří. Krajina je stejně jako v milešovské části kopcovitá, ovšem vrchy se netyčí vzhůru tak strmě. V některých částech, především v okolí Verneřic, připomíná kraj i horské oblasti, a to nejen svým reliéfem, ale také typem osídlení – najdeme tu i dřevěné horské chalupy.

Rozhledna na Varhošti

Rozhledna na Varhošti

Logickým výchozím bodem pro tuto oblast jsou Litoměřice. Ještě než vyjedete z bran města, které bylo po třicetileté válce centrem rekatolizačního úsilí na severu Čech, projeďte si cennou oblast okolo Dómského náměstí, kde stojí katedrála sv. Štěpána a barokní biskupská rezidence.
Severním směrem od Litoměřic, na vrchu Varhošť, je jedna z mála českých rozhleden postavených v období normalizace po r. 1968. Zvláštní trojpodlažní železná konstrukce z r. 1973 je v nadmořské výšce 639 metrů – Litoměřice jsou přitom u Labe ve výšce 136 metrů. Převýšení přes 500 metrů dá skutečně zabrat, jízda přes vesnice Miřejovice a Hlinná vede v některých úsecích téměř alpsky vzhůru; poslední úsek je po žluté značce lesem. Z Varhoště je vidět hladina Labe v panoramatickém pohledu v celkem osmi místech.

Z Varhoště k jihu, za horizontem jsou Litoměřice

Z Varhoště k jihu, za horizontem jsou Litoměřice

Serpentinami a stálým stoupáním a klesáním se přes Tašov a Homoli u Panny můžeme dostat do Zubrnic; lze sem ovšem volit i pohodlnější cestu z druhé strany, pokud vyrazíme z Ústí nad Labem a jedeme přes Velké a Malé Březno. V Zubrnicích je jednak Muzeum lidové architektury s jedním z nejmladších skanzenů v ČR (zpřístupněn 1987) a také Malé železniční muzeum s několika lokomotivami i vagóny. Nachází se na trati Velké Březno-Ústěk, která sice byla v r. 1978 zrušena, sezónně je však pro turistické účely zprovozněn úsek do Zubrnic. Zde se také v r. 2000 natáčel muzikál Rebelové. A pokud budeme pokračovat o pět kilometrů dále do Levína, i tady najdeme místa známá z filmu: v roce 1974 se tu točil film Páni kluci, právě na trati u místního nádraží (koleje už zde nejsou, pouze násep je patrný) jezdila parní lokomotiva.

Vysílač Buková Hora nad Verneřicemi

Vysílač Buková Hora nad Verneřicemi

Z Levína se dostaneme na náhorní plošinu v okolí Verneřic. Jen pět kilometrů odtud je televizní vysílač Buková hora, kousek za ním po červené značce je vyhlídka na vzdálené Ústí nad Labem a masiv Krušných hor a Děčínskou vrchovinu. Cesta zpátky do Verneřic a pak přes Valkeřice do údolí Ploučnice měří 14 kilometrů a je prakticky celá z kopce. A po proudu řeky, stále mírně klesající cestou se lze dostat až do Děčína.
Z Verneřic je možné jet i jižním směrem na Kravaře, cesta rovněž vede především z kopce. Jižním směrem přes Holany a Dubou se dostaneme až ke Kokořínsku (viz tip č. 16). Poblíž Kravařů na kopci je zřícenina hradu Ronov a šest kilometrů odtud další hrad – Helfenburk (zvaný také Hrádek).

Cílem i výchozím bodem může být i Ústí nad Labem

Cílem i výchozím bodem může být i Ústí nad Labem

Posledním cílem cesty nemůže být nic jiného než městská památková rezervace v Úštěku. I tady se – na zdejším náměstí – točily scény z Rebelů, ale také Oscarem oceněný Kolja (cellista Louka sem jezdil k mamince). V sousedství města u rybníku Chmelař je pěkné koupání. Z Úštěka je vhodné nejet zpátky do Litoměřic po hlavní silnici, ale pokračovat směrem na jih do Roudnice nad Labem. Cesta totiž vede rovinatou krajinou, zcela odlišnou od předchozích kopců, mezi poli, zahradami, sem tam jsou vidět i chmelnice.

 
Hluboké údolí Labe z Varhoště

Hluboké údolí Labe z Varhoště

VÝCHOZÍ MÍSTA: Litoměřice, Ústí nad Labem, Děčín, Česká Lípa (vše ČD).
DOPRAVA: vlak – trať 090 Praha-Děčín, 072 Lysá n. Labem-Ústí n. Labem, 087 Lovosice-Česká Lípa.
PROFIL: středně těžký, místy těžký; náročné výjezdy od Labe.
TERÉNY: silnice, polní cesty, pěšiny. Pro crossová i horská kola.
TIP NA TRASU: Litoměřice (ČD) – Miřejovice – Hlinná – po žluté: Varhošť – Babiny – Rýdeč – Třebusín – Lovečkovice – Verneřice – Buková hora – Verneřice – Velká Javorská – Kravaře – Úštěk (ČD). 51 km.

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář