06. Brdy, bývalý vojenský prostor Jince

Brdy nabízejí cyklistům náročnější terény a zároveň místa, kam ruch civilizace nezasahuje a kde lze narazit na přírodu jen málo dotčenou člověkem.

Na vrcholu Tok (864 m), kde je dopadová plocha

Pod vrcholem Tok (864 m), kde je dopadová plocha

Pokud se podíváme na mapu či družicový snímek České republiky, vidíme jihozápadním směrem od Prahy, na rozhraní středních a západních Čech velký zalesněný celek – Brdy. Už v minulých staletích to byl kraj hůře dostupný, málo zalidněný a drsný, bez větších osad. Vrcholy tu dosahují výšky přes 800 metrů, údolí mají téměř horský ráz, táhnou se v délce několika kilometrů.
Velká část severních Brd – Třemošenské vrchoviny – byla po 1. světové válce zabrána armádou a vznikl zde vojenský výcvikový prostor, dělostřelecká střelnice. Po 2. světové válce prostor nabyl ještě větších rozměrů, zhruba 20 x 10 kilometrů. Vstup i vjezd do prostoru byl zakázán, ale armáda koncem roku 2015 Brdy opustila a nyní je oblast volně přístupná, byť některé části jsou stále z hlediska pohybu opatřené zákazem vstupu.

Bývalé cvičiště, krajina téměř stepní

Bývalé cvičiště, krajina téměř stepní

Terén pro jízdu na kole jde zde skutečně vynikající, prostor je protkán úzkými asfaltovými silnicemi i zpevněnými cestami. Stoupání jsou ovšem náročná, i šestikilometrová. Krajina bez výraznějších civilizačních stop má neopakovatelnou atmosféru, ať už jde o husté lesy, nebo naopak dvě náhorní planiny, někdejší cílové plochy, kam dopadaly střely z děl a kam útočila i letadla. Velmi atraktivní je cílová plocha Jordán, vzdálená zhruba 5,5 kilometrů od Zaječova, kde jsou cvičné bunkry a kde se také točily některé scény z filmu Obecná škola. Cyklisté mohu směřovat i k blízké planině u Toku (nejvyšší bod Brd, 865 m), odkud je široký i daleký výhled na celé Příbramsko. Dalším významným bodem areálu jsou dva rybníky, Hořejší a Dolejší padrťský, které jsou poblíž samoty Teslíny na silnici mezi Rožmitálem a Spáleným Poříčím. Pro jízdu v těchto částech Brd ovšem platí, že je nutno si s sebou vzít dostatek jídla a pití, nejsou tu žádné možnosti nákupu. Pouze v Míšově na silnici do Rožmitálu je známý turistický „gril-bar“.

Bunkr na dopadové ploše Houpák, točila se tu Obecná škola

Bunkr na dopadové ploše Houpák, točila se tu Obecná škola

Brdy a okolí ovšem nabízejí i mnoho přístupných cest, a to v jižní části. Pěkná cesta vede od zmiňovaných Teslín k vrchu Třemšín (zelená, žlutá, na samotný Třemšín je dobré jet od jihu, po zelené či modré). Od Třemšína po červené směrem na západ dojedeme do Chynína a odtud je to jen tři kilometry k Železnému újezdu, kde stojí rozhledna s výjimečným výhledem: při dobré viditelnosti je odtud vidět prakticky celá Šumava. Naopak od Třemšína východním směrem se dostaneme po červené značce (nebo po silnici) k Rožmitálu pod Třemšínem, poklidnému městečku se zámkem, kostelem i rybníkem. V letech 1788-1815 zde působil skladatel J. J. Ryba, jeho mše Hej mistře zde měla premiéru v r. 1795.

Svatá Hora v Příbrami

Z Rožmitálu se lze po vedlejších silnicích dostat přes Třebsko až do Příbrami, cestou nevynechejte Vysokou u Příbrami, místo, které si oblíbil Antonín Dvořák. Koupil zde bývalý ovčín a přestavěl na vilu Rusalka. Dnes je tu jeho památník. Okolní ryze česká krajina s poli, remízky a lesy skladatele silně inspirovala. V blízké Příbrami by pak rozhodně žádný z návštěvníků neměl opominout Svatou horu, nejvýznamnější poutní místo v Čechách, kde stojí barokní svatyně vystavěná v 17. století doplněná později ambity a kaplemi. V blízkých Březových horách (část Příbrami) je i bohatě vybavené hornické muzeum, největší svého druhu u nás.

Vyhlídka z Plešivce na Brdy

Vyhlídka z Plešivce na Brdy

A ještě jeden tip: patnáct kilometrů severně od Příbrami, nad obcí Jince, leží tajemný vrch Plešivec s unikátními zbytky hradiště z 9.-7. století př.n.l. a malou skalnatou akropolí na severozápadním úbočí hory, odkud je výhled na hrad Točník. Skvělý výhled je i ze západního úbočí nad skalnatým mořem (do údolí Litavky a na Brdy), druhé kamenné moře je při cestě na vrchol při červené značce.

 

Excelentní výhledy z výšky okolo 800 metrů

Excelentní výhledy z výšky téměř 800 metrů

  • VÝCHOZÍ MÍSTA: Příbram, Rokycany (vše ČD), Rožmitál pod Třemšínem.
  • DOPRAVA: vlak – trať 200 Zdice-Protivín, 170 Praha-Plzeň; z okolí Třemšína vlak relativně vzdálený.
  • PROFIL: středně těžký, místy těžký, náročná delší stoupání.
  • TERÉNY: lesní cesty, asfaltky. Pro horská i crossová kola, horská vhodnější.
  • TIP NA TRASU: Rožmitál – Voltuš – Na Dědku – po zelené: Třemšín – po modré a červené: Chynín – Železný Újezd – Nové Mitrovice – Borovno – Míšov – Teslíny – po zelené a žluté, pak neznačeno: Hutě pod Třemšínem – Třemšín. 44 km.

Komentáře k článku

plukovník (30.10.2013, 21:01)

zůstante doma at je tu i nadále klid!

Napsat komentář