47. Středověkými cestami od Lipan ke Kutné Hoře

Putování kdysi slavnými a bohatými místy, kudy kráčeli králové, války i husité, a který dnes turisté ke své škodě opomíjejí.

Krajina u Kolína

Krajina u Kolína

Oblast mezi tokem Labem a řekou Sázavou, na pomezí středních i východních Čech a počínající Vysočiny, má zvláštní kouzlo. Žádný kraj jako Český ráj, kde je na malém prostoru spousta věcí k vidění – tohle je naopak oblast rozlehlá, prázdnější, cyklistů a turistů tu mnoho nepotkáváte. Ve středověku tudy kráčela historie, pak ale sláva zdejších měst pohasla a stavba severněji položené železnice Praha-Kolín ještě vše dotvrdila. Kraj se pozvolna zvedá z úrodné a bezlesé polabské nížiny, aby blíže k Sázavě přešel do nečekaně hlubokých údolí a kopců s výškou přes 500 metrů. Minimum průmyslu, ospalé vesnice, spíše městečka než města – ale právě to může někomu učarovat.

Mohyla u Lipan

Mohyla u Lipan

Ve východní části oblasti najdeme ve středověku slavné a bohaté město Kouřim, dnes poněkud zapomenuté sídlo s půvabným náměstím a skanzenem lidových staveb. Kousek odtud je bojiště neslavné bitvy u Lipan s výrazově poněkud nejasnou mohylou z roku 1881 – jak ostatně vyjádřit smutný fakt, že tu Češi porazili jiné Čechy? Také blízká obec Klášterní Skalice nabízí bizarní architekturu – stojí zde samojediný gotický pilíř coby pozůstatek klášterních staveb. Mnoho zdejších sídel bylo poničeno za husitských válek, protože se postavily na protikališnickou stranu.

Chrám sv. Barbory v Kutné hoře

Chrám sv. Barbory v Kutné hoře

Pokud od Kouřimi pojedme přímým východním směrem, bude se krajina mírně vlnit a cesta nebude náročná. Ještě před Kutnou Horou stojí určitě za vyjížďku oblý vrch Vysoká (471 m), protože pohled ze zdejší rozhledny na obrovskou oblast celého Polabí, stejně tak na Železné hory, je úžasný. Cesta pak logicky (a z kopce) směřuje do Kutné hory, dalšího města kdysi mocného a významného, které dokonce konkurovalo Praze; po úpadku zdejších dolů v počínajícím novoěku však jeho význam upadl. Kutná Hora je protkána sítí uliček a stojí si vyhradit na jejich projížďku (po drncavých kočičích hlavách) minimálně hodinu.

Zámek Kačina

Zámek Kačina

Od Kutné hory vedou cesty se zajímavými cíli třemi směry. Jedním k Čáslavi, která se může pochlubit až neuvěřitelně rozlehlým náměstím, na jihovýchodním okraji města pak leží areál Nár. zemědělského muzea, jsou zde vystaveny desítky traktorů i kombajnů. Kousek severně je další expozice NZM – Muzeum českého venkova. Je v empírovém skvostu, v zámku Kačina.

Kolín

Kolín

Blízko je také Kolín, město s historickým jádrem a výborným vlakovým spojením všemi směry. U Kolína je historická řepařská výletní úzkokolejka (v Sendražicích), památník prusko-rakouské bitvy z roku 1757 (u obce Křečhoř – výborný výhled do krajiny), ve vsi Libodřice pak výjimečná Bauerova vila postavená Josefem Gočárem (v l. 1912-14), jediná kubistická stavba na českém venkově. V obci Ratboř pak najdeme tzv. Nový Zámek (dnes hotel), který je dílem Jana Kotěry. Po posledně jmenovaných místech lze udělat zajímavý „cyklokolínský okruh“.

Přehrada Vrchlice

Přehrada Vrchlice

Jižně od Kutné hory leží zámeček Roztěž se soukromým exkluzivním golfovým hřištěm Casa Serena; postavil ho zde tchajwanský miliardář Terry Gou. Příkladně také zrestauroval zámek, v němž kdysi sídlil socialistický svaz novinářů. Objekt je nepřístupný, slouží jako rezidence. Prohlédnout si lze jinou architektonickou unikátnost, blízkou betonovou hráz přehrady Vrchlice (1966-1970), která je jedinou klenbovou hrází v Česku a skutečně se klene do téměř půlkruhového oblouku nad údolím. Hráz j vidět z pravého boku, lze k ní dojet i podél říčky Vrchlice.

Směrem k Uhlířským Janovicím, od obce Čestín

Jižním směrem už začíná odlišnější oblast, Hornosázavská pahorkatina. Zde je jízda náročnější, kopce delší. Právě tady, v oblasti okolo Uhlířských Janovic, Čestína či Zbraslavic bývají silnice prázdnější, převládá tu ticho a klid. Byl a stále je to kraj méně úrodný, je tu víc lesů. Poblíž obce Žandov je i rozhledna Březina (555 m.n.m), odkud je výhled nejen na Kutnohorsko, ale i směrem k Posázaví.

 

  • VÝCHOZÍ MÍSTA: Český Brod, Kolín, Kutná Hora, Čáslav (vše ČD)
  • DOPRAVA: vlak – trať 010 Praha-Kolín, trať 230 Kolín-Světlá n. Sázavou, trať 014 Kolín-Ledečko, trať 235 Kutná Hora-Zruč n. Sázavou
  • PROFIL: mírně zvlněný, lehký, v oblasti blíže k Sázavě středně těžký
  • TERÉNY: asfaltové silnice, pro crossová kola, terény pro horská kola blíže k Sázavě
  • TIP NA TRASU: Český Brod (ČD) – Lipany – Kouřim – Toušice – Bečváry – Suchdol – Vysoká (rozhledna) – Kutná Hora (ČD). 45 km.

Komentáře k článku

Napsat komentář