Zbytky dolu jako rozhledna

Té velké haldy si všimne každý, kdo jede po dálnici z Prahy směrem na Karlovy Vary. Někoho ta hora nechá chladným, mně vždycky lákala k tomu, abych na ni vylezl. A taky jsem to nedávno udělal…

Poprvé jsem na tuto výsypku – odborně „odval“ – vylezl někdy koncem 90. let. To ještě zdejší důl Tuchlovice (dříve Nosek, podle komunistického politika V. Noska, kdysi horníka, pak ministra vnitra) fungoval a těžilo se zde.

Halda ze odspodu nezdála až tak vysoká, ale lezl jsem na ni dlouho. I proto, že se mi šedý prach  pod nohama drolil. Dodnes si pamatuji, jak jsem ho pak z bot vysypával.

Okolo haldy jsem pak léta jezdil, až nedávno jsem si uvědomil, že se s ní něco stalo. Je jiná – menší a rozložitější, upravenější.

Důl Tuchlovice byl uzavřen v roce 2002 jako předposlední v revíru, těžilo se tu skoro půl století. Zbyla hora popílku a ta čekala na rekultivaci.

Ta skutečně nastala a její průběh je podrobně popsán v dokumentu, který jsem objevil na webu na téhle adrese: slon.diamo.cz/hpvt/2011/_Zahlaz/Z%2005.pdf‎ Nebudu tu tedy podrobně popisovat, jak se halda přetvářela.

Vedle mírného snížení výšky a protažení do délky byla vytvořena i jednotlivá patra. Na vršek haldy teď také vede cesta, po které se dá pohodlně vyjít nahoru. Vstup je zatím ještě zakázán, jde o „staveniště“, práce by ale měly být definitivně dokončeny v roce 2014 a pak snad bude celý prostor přístupný.

K haldě se lze dostat z nové cyklostezky, která vede z Tuchlovic směrem k jihu. Musíte projít cestou mezi zdejší fotovoltaickou elektrárnou. Pak se dostanete k severnímu okraji haldy, odkud je to na vrchol už jednoduché.

Z haldy je dobrý výhled především  směrem k jihu, na křivoklátské lesy až k Brdům. Faktem je, že rozhledny Kožová hora u Kladna je lepší výhled především na Středohoří a k severu, ale tuchlovická halda má zase výjimečnou atmosféru.

Zčásti je totiž hora zelená, zčásti popílkově šedá. Přesně takový byl záměr rekultivace. Navíc některé části byly pokryty síťovinou, kterou má prorůstat tráva. Vypadá to docela efektně.

Tuchlovická výsypka je lidským dílem, je také pravdou, že poněkud nepřirozeně trčí v prostoru. Ale rozhodně jde o zajímavý krajinný útvar, který možná za padesát či sto let bude vypadat jinak, přírodněji. V každém případě už teď láká k návštěvě.

Komentáře k článku

Jan Skolil (27.06.2016, 11:30)

Osobně nesdílím nadšení s autorem článku. Současné úpravy naprosto neodpovídají možnostem a klimatickým poměrům tohoto kopce. Na vrcholu jezírko, které je i v době po deštích naprosto prázdné? Z něj kaskádové úpravy, které je možné asi zažít jen v průběhu dešťů? A cesty nahoru? Místo jedné prstencové, která by umožnila vyjet třeba i cyklistům, jsou to jakési pásy vrstevnc, které nikde nezačínají ani nekončí. Působí to na mě tak, že se použily jakési dotační peníze na jakýsi rádoby krásný ale naprosto utopistický a hlavně nepromyšlený záměr. Kdyby se halda nechala volně přírodě, dopadlo by to za deset let líp.

Napsat komentář