Z věže nejslavnější české katedrály

Na jižní věži chrámu sv. Víta na Pražském  hradě je vyhlídka, odkud je impozantní výhled na Prahu. Výstup stojí tučných 150 korun, ale dostanete automaticky i minci v hodnotě 50 korun. Čeká vás skoro 300 schodů, ale ty panoramata!

Jižní věž začal stavět Petr Parléř ještě za vlády Karla IV., před rokem 1378.  Jeho následovníci ji dostavěli do výše 55 metrů. Základ věže je gotický, ale trochu klame tělem svým měděným zeleným vrškem, který je barokní a pochází z roku 1770. I proto si lidé většinou myslí, že věž je mladší než ty dvě západní, u vstupu do chrámu. Jenže ty jsou naopak mnohem mladší, byly postaveny až při dostavbě chrámu na přelomu 19. a 20. století. Vypadají staře goticky, ale je to jen moderní, byť přesná nápodoba gotiky. Stejně jako třeba  věže vyšehradského kostela.

Pohledy na Prahu jsou nejefektnější samozřejmě jižním směrem, na Malou Stranu a Staré Město s Vltavou. Ale mně se líbí i pohled na sever, do Dejvic, k hotelu Internacionál. Ten vršíček na jeho pozadí na jedné z fotek není nic jiného než Říp. Oblé prso české země…

Raketa nad Prahou neboli Žižkovská věž se stala již nedílnou součástí Prahy, je z chrámové vyhlídky taky dobře vidět. Na obzoru vyrostla i zbrusu nová budova, tvarově docela zajímavá – leží na vinohradském vršku. Zajímavá je i linka železniční trati tzv. nového spojení, vedoucí z Hlavního nádraží do tunelů pod Vítkovem. Dřív byla trať schovaná ve změti domů, nynější mohutný viadukt vytváří jasnou linku jdoucí dost tvrdě městem. Ale to jen při pohledu z věže, přímo na místě už tak nepůsobí.

 

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář