Templ chátrá, je to škoda

Zámek Krásný Dvůr obklopuje jeden z nejhezčích zámeckých parků v Česku. Na zdejší Velké louce najdeme stavbu, která sloužila i jako rozhledna. Lze na ní i dnes vylézt, ale to zakázané a nebezpečné.

Stavba má název Gotický templ a je to typický objekt, jaký patří do romantického anglického parku. Vytváří iluzi dávných časů, v tomto případě středověkých. V parku jsou i další stavby, pseudoantické či pseudočínské, ale o nich někdy příště. Byla by škoda celý „arzenál“ Krásného Dvora vystřílet jen v tomto jediném článku.

Templ stojí na nejvyšším bodě parku, ve výšce 365 m.n.m, a při jeho postavení v roce 1820 z něj musel být skutečný krásný rozhled – stromy v parku tehdy byly ještě nízké. Vidět byly určitě Doupovské hory, také část Podbořanska. Dnes je vidět jen částečně horizont Krušných hor. Stromy vše přerostly.

Není to ale jen rozhledna, jde minimálně stejnou měrou o památník: uvnitř je socha Karla Schwarzenberga, vojevůdce, který porazil coby velitel rakouské armády u Lipska v roce 1813 císaře Napoleona. Bohužel soše už chybí hlava.

Ostatně celý templ je v dost zuboženém stavu. A to byl v letech 1982-1985 restaurován. Už dlouhé roky je uzavřený, okolo je plot.

Menší skulinou jsem se dostal za plot, mřížová zábrana u schodů nahoru (jsou přistavěné zvenčí na objektu) byla také rozbitá. Nic mi nebránilo vylézt nahoru, byť jsem jsem si nebyl jist, zda to je či není nebezpečné.  Ale za ty fotografie to stálo – kdo ví, jak dlouho tu bude ta díra v plotě a jak dlouho tu schody nahoru vydrží ?

Na vršku, tedy na střeše, bylo jen pár prken dřevěné podlahy, poněkud ztrouchnivělé. Nohy se mi lehce třásly, udělal jsem pár fotek a lezl dolů, na přece jen pevnější kamenné schodiště. Taky jsem si mohl vyfotit vnitřek budovy, byť to bylo přes skleněnou tabulku.

Gotický templ je i přes tu zjevnou neudržovanost nádherná stavba, která dokonale zapadá do celku jak Velké louky, tak i parku. Je velká škoda, že chátrá. Co kdyby si nějaký český multimilionář vzal nad templem-rozhlednou patronát a financemi ho pomohl obnovit?

P.S. Snímky z mé nynější návštěvy jsou ty „barevné“, tedy s modrou oblohou a zeleným listovím. Starší fotky s šedivou přírodou jsou z února roku 2007. Je vidět nejen proměna místa v ročním období, ale také to, jak stavba postupně chátrá, padá z ní omítka. Ale už v tom roce 2007 byla nepřístupná.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář