Řepné mašinky od Kolína

Je to jedna z nejpůvabnějších železničních tratí v České republice. Nepatří pod České dráhy, jezdí jen občas a měří pár kilometrů. Všichni ji však mají rádi. Historická a výletní řepařská dráha u Sendražic, kousek od Kolína.

Kolínská oblast, ale vlastně celé Polabí bylo od konce 19. století až do druhé půlky 20. století krajem, ve kterém se masivním způsobem pěstovala řepa na výrobu cukru. Problém s dopravou při sklizni – řepné bulvy jsou dost těžké –  vedl ke vzniku desítek kilometrů úzkorozchodných drah. K nim byla řepa svážena v povozech, vlaky pak náklad dopravovaly do cukrovarů. Původní dráha byla u Kolína od roku 1894 až do 70. let 20. století.

Dnes už neexistují ani četné polabské cukrovary, ani dráhy. Cukrovary zanikly hlavně po roce 1989, vytlačil je zahraniční dovoz cukru. Řepařské dráhy se rušily po celou druhou polovinu 20. století, automobilová doprava se ukázala být pro tento případ vhodnější a efektivnější.

Řepařská dráha u Kolína je nově postavená, i zdejší budova nádraží je nová. To ale nic nemění na skutečnosti, že vše vypadá jako pravé, autentické. Zdejší společnost buduje tento turistický výletní technický skanzen už více než deset let, provoz tu byl zahájen v roce 2007. Trať se stále rozšiřuje, stejně tak vozový park, ve kterém jsou (dobové, autentické) parní a motorové lokomotivy. Letos dráha zahájí provoz 1. května. Je to perfektní tip na výlet s rodinou, malými dětmi. Jízda netrvá víc než hodinu. Jízdní řády a více informací najdete na www.zelenicka.bloudil.cz.

Komentáře k článku

Napsat komentář