Ptačí perspektiva z Košťálova

České Středohoří má mnoho vrchů, z nichž jsou vynikající výhledy. Nejznámější je asi Milešovka, ale existuje spousta dalších kopců, ze kterých se můžete dívat ještě lépe, dál, plastičtěji. Iluze ptačího pohledu je na nich stoprocentní.

K mým TOP vyhlídkám určitě patří hrad Házmburk se svojí rozhlednou na jedné z věží. Je vidět i na těchto fotkách, stojí kousek před Středohořím.

Na kraji tohoto regionu, už přímo mezi homolovitými vrchy, je jiný kopec s dalším hradem: Košťálov. Výška 481 metrů nad mořem není přílišná, ale výhled je prakticky kruhový a vidět je opravdu hodně: jak roviny v dolním toku Ohře, tak kopce v okolí Milešovky, ale také další vrchy už na druhé straně Labe.

Hrad Košťálov byl postaven někdy ve 14. století, ale jeho život nebyl dlouhý. Už někdy po roce 1600 je registrován jako pustý. Všimli jste si, že existence hradů na českém území byla vlastně velice krátká? Zhruba jen dvě, maximálně tři století. Ale stojí dodnes a k českému regionu neodmyslitelně patří.

Jako vojenské, obranné objekty byly hrady ve své době ideální, ale  k běžnému životu se asi moc nehodily. Když byla vyvinuta jiná vojenská technika a strategie se proměnila, hrady rychle pozbyly svůj hlavní smysl. Jejich majitelé a obyvatelé se rychle začali stěhovat do zámků, které stojí v rovině a jsou pohodlnější.

Že byl Košťálov opuštěn, žádný div. Cesta vzhůru je náročná, strmá, na hradě to muselo hrozně fučet a život tam byl mimořádně nepohodlný. Dnes je z Košťálova jen ruina, ale romantická a jako výletní cíl zajímavá. Fučí tam pořád stejně.

Pokud se na hrad vydáte, tak varianta pro rodiny s dětmi: doporučuji dojet autem do obce Košťálov, která už je dost ve svahu, a pak rovnou nahoru a po zelené značce k hradu. Já to šel s čtyřletou dcerou a půldenní výlet to byl pěkný. Jinak z opačné strany, severní, vedou další cesty, to se dá jet i na kole – byť poslední úsek po pěšině už je strmější. Poblíž Košťálova jsou i jiné hrady – Ostrý, Skalka, Hrádek, tak lze udělat výlet na celý den po všech.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář