Panorámata Homolkových

Kozákov je vrch nad Českým rájem, ze kterého je skutečně mohutný kruhový výhled na pořádný kus Čech. Na obzoru se rýsují Krkonoše, Jizerské Hory, Bezděz, Ralsko, Lužické hory, Ještěd… A samozřejmě Trosky, dvě bizarní vztyčené kamenné ženy Panna a Baba.

Kozákov není moc vysokou horou, měří jen 744 metrů, ale vypíná se nad okolní krajinu zhruba o dvě stovky metrů. To mu zajišťuje skutečně skvělé podmínky pro vyhlížení do krajiny. Na vrchol se dá snadno dojet autem, stojí tu vkusná turistická chata a železná, 40 metrů vysoká rozhledna. Chata je z roku 1928, postavil ji Klub českých turistů, který ji v roce 1994 v dezolátním stavu odkoupil a renovoval ji. Znovuotevřena v roce 2003. Rozhledna je z roku 1995.

Několikrát jsem sem dojel i na kole, je to zhruba 6,5 kilometrů dlouhé stoupání s převýšením asi 380 metrů. To jistě nejsou ohromující parametry, ale jízda dá zabrat. Stoupání je někdy docela prudké. Odměna za výkon je sladká – právě v podobě výhledů. Jízda nicméně může být nepříjemná kvůli jedné věci, a tou jsou auta.  Hlavně o slunečných víkendech na Kozákov jezdí hodně turistů auty a ty cyklistům při výjezdu vadí.

Snímky z téhle galerie jsem pořídil před dvěma lety, paraglidisté tu zrovna zkoušeli létat. Vítr nebyl silný, ale nakonec se jim dařilo jakž takž vzlétnout. Lidé, kteří je sledovali, byli … to asi nepotřebuje komentáře, ty záběry. Jsou to takové české typy se vším všudy. Ale užili si to.

Komentáře k článku

Napsat komentář