Na výspě ostrova Madeira

Je to nejvýchodnější část ostrova Madeira, který patří k Portugalsku, ale je daleko v Atlantském oceánu. Celá oblast se jmenuje Ponta de São Lourenço  a má tvar úzké šíje přecházející ve dva ostrůvky. Je zde přírodní rezervace, takže se můžete pohybovat jen po vyznačených cestách. A samozřejmě pěšky, auto musíte nechat na parkovišti. Celá oblast se dá tam a zpět přejít asi za 4 hodiny, v podstatě za půl dne. Oblast trochu připomíná některé vrcholové partie Krkonoš, ale to je opravdu velmi vzdálené přirovnání. V Česku prostě podobný typ krajiny, na kterém je vidět i sopečná minulost, moc vidět není. A hlavně u nás není moře, které celou oblast omývá.

Poblíž je také městečko Caniçal, které se stavebně poněkud rozlézá a panelové domy, především hotely a apartmány, tu rostou ostošest. To ale nic nemění na kráse celé oblasti. Strávil jsem tu bohužel jen asi hodinu, ale i tak to byl úžasný čas. Určitě i proto, že slunce zrovna zapadalo a vytvářelo zajímavé stíny na zdejších vrcholcích a svazích.

Celá Ponta de São Lourenço má malou nadmořskou výšku, takže nezachycuje oblaka postupující nad oceánem (převážně od severovýchodu). Výsledkem je velmi suché místní klima, podobné klimatu nedalekých ostrovů Desertas. Chudou vegetaci tvoří převážně nízké keře a traviny. Jen na jaře tu lze spatřit květy, tráva se zazelená obvykle v zimě začátkem roku.

Komentáře k článku

Napsat komentář