Máj v prosinci

Vyhlídka Máj nad Svatojánskými proudy, resp. jezerem štěchovické přehrady, patří k nejvelkolepějším pohledům v okolí Prahy. V prosinci ovšem nabírá úplně jiných barev a tónů než v barevném létě.

Snad každý turista z Prahy by měl na Máj aspoň jednou v životě zavítat. Je to pohled, který se hned tak nenaskytne: tak trochu norský fjord v poklidných středních Čechách. A dole hrb vybíhající do kaňonu, okolo kterého se řeka otáčí skoro o 180 stupňů. Hladina nádrže je ve výšce 225 metrů, vyhlídka ve výšce 440 metrů, převýšení je tedy 215 metrů. Solidní sráz…

V prosinci má krajina hnědý, šedý, černý tón. Bezesporu i v tomto ročním období dokáže být krásně, ale nejčastěji vládne zamračené pošmourno, mlhavo. Nic pro pesimisty, u nichž podobné podnebí může vyvolat sklon k trudomyslnosti.

Fotit za takového počasí však lze, snímky mají specifickou náladu a omezenou barevnou škálu. Na snímcích z vyhlídky Máj může zaujmout fakt, jak je vidět dolní oblast s listnatými stromy – ovšem bez listí. Jsou náhle tamní vidět cesty a pěšiny, dobře viditelné jsou i trampské chaty. Když se stromy na jaře obalí listím, stává se hrb opět neprůhledným – ale samozřejmě i krásným, právě pro listnatou košatost.

Vedle Máje jsou v galerii ještě snímky cesty k Máji a z druhé zdejší vyhlídky, Smetanovy u Kletecka-Třebsína. Odtud je vidět spodní osada Ztracenka a poslední úsek štechovického jezera, které už míří k samotné hrázi přehrady.

Komentáře k článku

Napsat komentář