Lány a důchodce s psíkem

Jel jsem Křivoklátskem okolo lánské obory a tak jsem si řekl, že si cestou vyfotím zámek Lány. Náhoda tomu chtěla, že jsem v parku potkal důchodce s pejskem na vodítku a mladou dívkou. A stihl jsem je i vyfotit. Zaujal mne ovšem i místní skleník, ve kterém to všechno bujelo.

Přijel jsem k lánskému zámku, kolo nechal u vstupu ve stojanech a pospíchal pěšky k místu přímo naproti zámku. Na obloze už se honily temné mraky, tak jsem doufal, že ještě stihnu zámek osvětlený sluncem.

Už když jsem šel na místo focení, všiml jsem si, že se v parku se pohybuje několik osamělých mužů viditelně nenápadného vzezření. Po další chvilce se muži soustředili okolo pána, který šel alejí k zámku. Vedl psíka na vodítku a vedle něj kráčela mladá dívka, blondýna.

Muž šel velmi pomalu, lehce shrbený, pohyby těla bez energie. Na sobě velmi obyčejné oblečení. Kdybych takového člověka viděl někde v městském parku, byl by to jeden z mnoha obyčejných důchodců. Jenže on to byl prezident Miloš Zeman s dcerou. Státníka bych v něm v ten moment neviděl ani náhodou. Skoro si říkám, jestli ten svůj úřad zdravotně zvládne. Či spíše dovládne.

Protože jsem fotil hlavně zámek, zmáčkl jsem spoušť a vyfotil prezidentskou skupinku jen jednou. Z fotky jsem udělal velký výřez – v této galerii je tedy ten samý snímek dvakrát.

Pokud jde o zámek, je pěkný a park okolo je vzorně udržovaný. Nesmí se chodit po trávnících, ale vstupné je pouhých patnáct korun (do parku, do zámku se nesmí). To je při dnešních cenách za jiné památky velmi málo.

Zaujal mne také místní skleník (je z roku 1880), který měl otevřené dveře. Vstoupil jsem a během pár vteřin mne oblilo tropické dusno, vedro a vlhko. Zdejší rostliny nádherně rostly, ale na vlhké kamenné a kachlové podlaze mi cyklistické boty s kovovým spodkem SPD hrozně klouzaly. Málem jsem se v prezidentském skleníku poroučel k zemi.

Miloši Zemanovi bych určitě nedoporučoval, aby do těchto míst vstupoval. Mohl by upadnout, což se mu už stalo, ani to dusno by mu coby kuřákovi s vysokým tlakem jistě nesvědčilo. Pokud by však antizemanovská opozice chtěla svého protivníka vyřídit, právě skleník je vhodným místem. Může pak navíc říct, že za všechno může zahradník.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář