Krušnohorské Jelení a továrna na cín

Jelení je zaniklá obec, která má i přes to, že už není, svoji podmanivou atmosféru. Tu nepostrádá ani tajemná továrna dolu Rolava, kde kdysi nuceně pracovali vězni.

Obec Jelení v Krušných horách byla osídlena už v 15. století, i když leží v nadmořské výšce skoro 900 metrů a je tu tedy docela zima. Život tu ustal po roce 1946, kdy byli původní němečtí obyvatelé vysídleni. Dnes tu stojí jen pár domů a vůkol jsou louky. Místo je krásné právě pro svou prázdnotu, ale také poněkud melancholické. Otázka, co bylo odchodem původních obyvatel ztraceno a jaký zisk z toho je dnes (například příroda zbavená civilizace), se samozřejmě nabízí, ale odpověď hledat těžko.

Od Jelení je to jen kousek až k rašeliništím u Rolavských vrchovišť, kde je mezi stromy skryto betonové rozpadající se torzo někdejší továrny na cín. Na to, že celý tovární komplex přestal pracovat v roce 1945 a od té doby je ponechán svému osudu, vydržel hodně: betonový skelet stále stojí. A to zde skutečně nevládnou příznivé povětrnostní podmínky.

Jen těžko si lze představit, že právě v tomto komplexu pracovali lidé věznění nacistickým režimem. Hlavně Rusové a Francouzi, kteří byli postaveni do rolí otroků. Dnes vyvolává místo pocity tajemna, je lákavou turistickou zastávkou pro ty, kteří o něm vědí, ale spíš by bylo záhodno u něj spočinout pietně. Čas ovšem letí a překrývá minulost. A tak je místo vhodné i pro dobrodružné válečné hry.

O rolavském táboře i továrně existuje na internetu spousta článků, tudíž zájemce o hlubší poznání místa odkazuji tímto směrem. Stačí do vyhledavače zadat „tábor Rolava“, „továrna Rolava“ atd.

Komentáře k článku

Napsat komentář