Dům ducha je světlým muzeem

Nová Cerekvev na Vysočině je docela zapadákov, ale zdejší synagoga je skutečným klenotem, kvůli kterému stojí za to vydat se sem. Letos byla po dlouhých letech a renovaci otevřena a je v ní umístěna i expozice o architektuře synagog v Česku.

Poprvé jsem tento zvláštní dům, kterého si nelze nevšimnout, neboť ční nad okolní nízkou venkovskou zástavbou, objevil asi v roce 2005. Dokládá to ostatně jedna z fotek v galerii: oprýskaná omítka, bez barev. Budova byla zavřená.

Letos jsem tudy projížděl opět a měl jsem skutečné štěstí: synagoga byla teprve dva týdny otevřená a skutečně zářila novotou. Prošel jsem si také hned vedle se nacházející hřbitov – má dvě části, nový a starý. Na starém se pohřbívalo už v 17. století.

Synagoga  byla pro zdejší židovskou obec postavená v roce 1855 v babylonsko-asyrském stylu. Počátkem 20. století prošla renovací, po zániku zdejší židovské obce během druhé světové války v ní byl sklad, za socialismu tu skladoval své zboží národní podnik Spojené kartáčovny Pelhřimov.

V roce 1990 ji koupil soukromý podnikatel, ale nic s ní nedělal a tak budova dále chátrala. Jedna z fotografií také dokládá, že z původního vybavení už dávno nic nezbylo – zůstaly pouze kamenné desky s desaterem.

V roce 1998 vykoupila synagogu Židovská náboženská obec v Praze a začala připravovat obnovu, ta však byla skutečně zahájena až v roce 2010, a to díky programu revitalizace židovských památek.

V synagoze je dnes umístěna stálá expozice popisující jednotlivé architektonické styly a podoby synagog na území České republiky. Expozice nebyla vybrána náhodou, protože právě novocerekevská synagoga patří svým vnějším vzhledem k nejzajímavějším v Česku. Ostatní „revitalizované“ synagogy pak nabízejí expozice věnované např. židovským spisovatelům v Česku, historii Židů atd.

Ačkoli se z původně duchovní stavby dnes stalo muzeum, je to muzeum duchem stále prodchnuté, s úžasnou atmosférou. Září novotou a krásou a je i netypicky prosluněné a vzdušné, což synagogy většinou nebývaly.

Komentáře k článku

dali (03.09.2014, 19:08)

zajímavé jsou i docela početné židovské hřbitovy v této části Vysočiny

Napsat komentář