Co je to za zvláštní dům?

Stojí v podhůří Orlických hor a je z něj úžasný výhled do kraje. Při dobré viditelnosti je snad vidět i Praha, vzdušnou čarou 130 kilometrů. Nevím, komu dům patří, ale jeho podoba byla volena tak, aby se z něj hlavně dívalo. Obytná přírodní galerie.

Už z dálky je ta stavba vidět, protože má zvláštní tvar. Kruhový, ovšem s bizarně vytrčeným, velkým proskleným čtvercem na přední straně. Dům zaujal moji pozornost z dálky asi kilometru, protože se svým tvarem liší od všeho, co běžně vidíte kolem vás, když jedete volnou krajinou. A když jsem k němu přijel, plně jsem si uvědomil jeho nesrovnatelnost, výjimečnost.

Dům stojí poblíž Malého Uhřínova, což je víska na nenápadné silničce z Rychnova nad Kněžnou směrem do Orlických hor. Jezdí tu prakticky jen místní a cyklisté, trasa má skutečně pěkné výhledy. Blízko, u obce Lukavice, je mimochodem veřejné golfové hřiště Malý Texas.

Stavba je pojata tak, aby výhled z ní byl vším. Stojí na vyvýšeném místě ve výšce zhruba 580 metrů nad mořem. Vzhledem k zhruba 200-350 metrům výšky Polabí se před obyvatelem otevírá doslova půlka Čech. Můžete se dívat nejen dopředu, tedy západním směrem do nekonečných rovin Polabí, ale i vpravo a vlevo. Za vámi, na opačné straně, se pak tyčí Orlické hory, ty přehlédnout nelze.

Nevím, komu dům patří, kdo je architektem, jaký je vlastně jeho další účel kromě „dívání se“. Má totiž jen jednu hlavní místnost, onu galerii-obývák. V ní stály dvě křesla moderního designu, pak stůl a okolo něj asi šest či osm židlí. Vzadu pak něco jako kuchyň či barový pult. Trochu to vypadalo jako konferenční místnost, ne soukromé obydlí rodiny, jediného člověka.

Také podzemí-přízemí je zvláštní. Dvě místnosti zapuštěné částečně do země, v každé z nich postel ustlaná po vzoru hotelového pokoje. Nikde známky běžného používání. Že by vila na pronajímání?

Okolí je zatím také velmi strohé, bez plotu, k domu se volně může. Netradičně zde stojí stožár a na něm vlaje česká vlajka. Výhled je také na škodovácký závod v nedalekých Kvasinách – že by tedy stavba postavená firmou Škoda-Auto? Jako výjezdní zámeček?

Stavba je jak výběrem exkluzivní lokality, tak celkovým pojetím skutečně připomínkou někdejších aristokratických výletních zámečků. Možná je i trochu pyšná, dávající najevo svoji distanci od okolí. Vedle obyčejných orlickohorských chalup se skutečně vyjímá jako objekt z jiného světa. Rondelový tvar upomíná kupříkladu na zámek Humprecht u Sobotky nebo na hudební pavilon v parku jindřichohradeckého zámku.

Na každý pád je ale ten dům mimořádný, přitažlivý, vzbuzující emoce (i otázky) a architektonicky ojedinělý. Základní koncepce vyhlídkové galerie, které je podřízeno vše, je přitom dokonalá, ideální. Vidět zde západy slunce, světla noci, blížící se bouřky, stát za oknem a sledovat zimní vánice… To musí být tisíckrát lepší než jakákoli televize, počítačové hry.

Zajímalo by mne, zda jde to velké okno nějak otevírat? Přece jen – vyhlídka přes sklo není to samé, jako když se díváte volně. Ale lze vystoupit až na střechu, kde je menší kovová terasa. Jedinou vadou na kráse celého objektu mi pak připadal jakýsi plechový komín, který z domu na střeše příliš trčí. Vyčnívá nad uzavřený a vyvážený tvar celého objektu. Ale to je jen maličkost z hlediska celku.

Snažil jsem se o domě něco zjistit přes internet, ale nic jsem zatím nenašel. Tak třeba se mi to podaří prostřednictvím tohoto článku. Pište do Komentářů pod článkem nebo na andrej.halada@email.cz

P.S. Fotil jsem mobilem, tak fotky nejsou tak dobré jako foťákem, kterým běžně dělám snímky k článkům do této rubriky. Proto také chybí snímek výhledu do krajiny, to byl mobil nezachytil v potřebné plastičnosti. A navíc bylo lehce pod mrakem, s oparem.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář