Nevíte, koho volit? Volte losem.

Normálně se na těchto stránkách politice nevěnuju, ale udělám výjimku, protože tento týden jsou volby. A jestli pořád nevíte, koho tam hodíte, tak mám pro vás jednu ulehčující metodu.

Abych se přiznal, sám ještě nevím, koho vyberu. Váhám mezi ODS a TOP 09. Skoro vždycky jsem v minulosti volil ODS, ale teď se mi moc nechce. A to přes fakt, že hrubiána Topolánka vystřídal muž mnohem slušnější, Petr Nečas. Stále mně ale odrazuje fakt, že v Praze je na kandidátce nikoli Nečas, ale sporný Bém, nevýrazný Vodrážka nebo někteří poslanci parlamentu, kteří moji důvěru nemají. Na druhou stranu TOP 09 vede v hlavním městě právě Schwarzenberg, nejdůležitější eso strany. Jenže co je to za partu, za lidi za ním? O nich už skoro nic nevím.

Mám ovšem v rukávu jednu možnost volby, a tu možná zvolím. Je to metoda, které říkám „losovací obálková“. V čem spočívá? Vyberu stranu, kterou do urny nakonec hodím, losem. A navíc se ještě ani nepodívám, koho volím. Už jsem jednou takto volil, bylo to někdy v půlce tohoto desetiletí, kdy jsem váhal mezi ODS a ČSSD. Za ODS tehdy kandidoval Topolánek a za ČSSD docela příjatelný Špidla. Pořád jsem se nemohl rozhodnout, tak jsem nechal rozhodnout náhodu.

Postup je následující: před vstupem za plentu si připravím hlasovací lístky stran, které připadají v úvahu. Za plentou zavřu oči, lístky trochu „zamíchám“ a jeden z nich strčím do bálky. Obálku zavřu, druhý lístek pak rychle zmačkám. Abych neviděl, koho jsem volil. Kdybych se totiž podíval, možná by mne to zviklalo a možná bych začal spekulovat. A to by bylo nekonečné rozhodování.

Takže letos si připravím ODS a TOP 09, na obou asi zaškrtnu některá preferenčí jména, a pak budu za pletnou losovat. Myslím, že touhle volbou neudělám špatně. Je totiž celkem jedno, kterou z těchto dvou pravicových stran vyberete. ČSSD letos rozhodně volit nechci, Paroubek je mi vysoce protivný, populistovi Radku Johnovi nevěřím, Zelení jsou na dně a zbytek stran neřeším.

Někdo se nad touhle metodou možná pozastaví, bude mu připadat lehkovážná. Ale i když se v každých volbách tak trochu rozhoduje o budoucnosti, nedělal bych z toho zase takové drama. Pokud nevolíte komunisty nebo jiné ideologické, bezskrupulózní, nesnášenlivé strany, pak je to stále v mezích zákona. Klidně bych i pochopil, že někdo může „losovat“ mezi ČSSD a Zemanovci, mezi TOP 09 a lidovci, Zelenými a Věci veřejné. Losovat lze koneckonců z více stran. A každý vidí svět jinak. Chápu, že jiné je to při pohledu z Prahy a odlišné z Ostravy. A úplně jiné z vesnice pod Jeseníky.

Komentáře k článku

Napsat komentář