Jak Češi sportují a který sport je nejoblíbenější?

Češi se rádi považují za sportovní národ. Ve skutečnosti to ale tak slavné není. Zhruba polovina populace provozuje nějaký sport, ale druhá půlka nedělá pro své zdraví vcelku nic.

Podle výzkumů veřejného mínění 62% Čechů sportuje alespoň jednou měsíčně. Alespoň jednou týdně se pak věnuje sportu okolo 45% lidí. Vše ovšem závisí na věku: zatímco z věkové skupiny 18-30 sportuje asi 80% populace, ve skupině 30-50 let už je to jen okolo 60%. A po padesátce sportuje jen 37% lidí. Sportovní aktivita také do jisté míry souvisí se vzděláním. Mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi najdeme 80% sportujících, mezi těmi se základním vzděláním jen 50%.

Pěší turistika patří k nejoblíbenějším. Králický Sněžník.

Které sporty máme nejraději? Výzkumy uvádějí jako nejoblíbenější sporty pěší turistiku, plavání, cykloturistiku, fotbal a sjezdové lyžování. Většinou se lidé věnují dvěma sportům, aktivně sportující však dokáží zvládnout až šest sportů. V průměru jsou lidé ochotni vydat za sport ročně z rodinného rozpočtu okolo 25 000 korun – nejvíce jde na výbavu a oblečení.

Tenis je populární už od 70. let

Značná část lidí se sportu věnuje tak, že nejsou organizováni v žádné sportovní organizaci, klubu, tělovýchovném spolku atd. I proto převažují v oblibě zmíněné „volné“ sporty jako cykloturistika nebo plavání. Kupříkladu na kole jezdí podle průzkumů asi 1,5 milionu lidí, sjezdovému lyžování se věnuje okolo milionu lidí. Tenis hraje podle hrubých odhadů několik set tisíc lidí.

Fotbal hodně lidí hraje, ale chodí se na něj dívat relativně málo lidí

Zcela jiná situace je, pokud zabrousíme do statistik registrovaných sportovců. V tomto směru dominuje fotbal, kde najdeme 550 00 registrovaných hráčů; včetně nejrůznějších členů malých lig jako je např. pražská Hanspaulská liga. Daleko za fotbalem je tenis s 63 000 hráči, následuje hokej s 60 000. Volejbal má přes 50 000 hráčů a florbal také přes 50 000. Ovšem pozor, u florbalu nejsou uvedeni například žáci hrající na školách. Tím pádem by se počet florbalistů dostal k hranici stovek tisíc. Florbal je přitom sportem, který za posledních deset let zaznamenal největší nárůst členské základny i popularity.

Golf, jeden z nejdynamičtěji se rozvíjejících sportů

Druhým sportem jdoucím rapidně nahoru je golf. I tady je přes 50 000 registrovaných hráčů – v roce 2000 jich bylo jen 8 500. Jenže těch nynějších 50 000 má háček. Golfisté jsou u nás prakticky stoprocentně registrováni, víceméně neexistují rekreační hráči, kteří by nebyli členy nějakého klubu. Golf tedy sice šel v oblibě nahoru (hodně se o něm také píše v médiích a staví se hřiště), ale v absolutních číslech obliby je u Čechů daleko vzadu.

Velice populární je cykloturistika, přes 1,5 milionu příznivců

Oproti milionu rekreačních lyžařů je v oddílech registrováno jen 31 000 lyžařů. Stejně tolik je u nás šachistů. Ale kolik lidí hraje doma šachy, to žádné statistiky neuvádějí. Doslova gigantický rozdíl je mezi těmi, co jezdí na kole pro radost (1,5 milionu cykloturistů) a těmi, co na něm závodí. V Česku je totiž jen 21 000 oddílově registrovaných cyklistů.

Zajímavá jsou čísla u některých menšinových sportů. Kuželkářů a vyznavačů bowlingu je v Česku registrováno na 14 000, členů jachtingových oddílů přes 6 000. Veslování, badmintonu či biliáru se na sportovní úrovni věnuje vždy okolo 4 500 lidí. Registrovaných squashistů je jen přes 3 500. Ale opět je nutné zdůraznit, že v obecné oblibě stojí například squash či bowling mnohem výš.

In-line bruslení je dalším velmi oblíbeným sportem

Také hráči petanque jsou organizováni – je jich u nás přes 1 200. Stolnímu hokeji se věnuje přes 600 hráčů, curlingu skoro 500 hráčů a stejný počet provozuje – považte – rychlobruslení. I z tak malého počtu přitom dokázala vzejít mistryně, jako je Martina Sáblíková. Skoro bizarní pak může být statistika ohledně sportovních rybářů: těch je u nás jen na tři stovky. A přitom rekreačních rybářů, kteří mají rybářský lístek, je skoro tři čtvrtě miliónu.

Psáno pro server vitalia.cz

Komentáře k článku

Napsat komentář