Z čétéčka přichází Art a Déčko

Ani ne za měsíc spustí Česká televize svůj nový kanál s dětskou tematikou Déčko, jenž se úderem osmé večerní promění na stanici ČT art, která až do půl druhé ráno bude vysílat pořady z oblasti kultury a umění.

Kultura mne baví, ale coby otec dvou malých dětí jsem zrovna tak zvědav na podobu Déčka. Bude převažovat živé vysílání, nové pořady, nebo archiv? Kavčí hory disponují velkou zásobou dětských pořadů všeho druhu vzniklých za posledních čtyřicet let, je jen otázkou, které vybrat. ČT přitom vstupuje na velmi konkurenční pole, dětských kanálů u nás vysílá mnoho a zabírají široké spektrum. Některé kanály sice iritují ukřičeností a nevkusem, ale kupříkladu dopolední bloky na CS Mini (odpoledne se mění na CS Film) nabízejí velmi kvalitní výběr českých animovaných filmů.

Jestliže u dětských pořadů nelze mít obavy, že by nebylo co zařazovat a zároveň udržet laťku “veřejnoprávního” vkusu, u ČT art si trochu kladu otázku, zda má v českém prostoru kultura (pokud to nemá být spíše showbyznys) na to “utáhnout” každý den pět a půl hodiny vysílání. Nedělejme si iluze: kvalitní umění dnes zajímá méně diváků než před rokem 1989, kdy lidé utíkali do této oblasti před hloupostí politiky a ideologie. ČT by se chtěla přiblížit stanicím jako je Arte nebo hudební Mezzo, ale v těchto případech jde o stanice vycházející ze silných kulturních tradic Německa či Francie. Česko je mnohem provinčnější. Kultura na ČT 2 na tom zároveň nebyla úplně špatně, je proto otázkou, jak nyní obě stanice budou dramaturgicky kooperovat a jakým směrem se bude ubírat ČT 2.

Ale nesuďme předem: prostě uvidíme… Co bych však v souvislosti se vznikem kulturního kanálu určitě přivítal, je uvádění kvalitních, nemainstreamových či klasických filmů v jiných časech než po desáté večer. To je letitý problém České televize, argument byl tentýž: od osmi mají “artové” filmy malou sledovanost. Teď už by se ČT neměla vymlouvat.

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

 

Komentáře k článku

Napsat komentář