Skočdořečová z pavlače

Novinář má být neodbytný a důrazný. Má odhalovat nepravosti a faleš. Atakdále… Hezká slova, ale v české praxi to vypadá všelijak.

Alkoholová aféra přinutila média klást si otázku: Kdo za to může? Než byli odhaleni praví viníci, museli se různí státní úředníci potit v přívalu novinářských dotazů. Například náměstek ministra financí Ladislav Minčič usedl do křesla proti moderátorce Událostí, komentářů Daniele Drtinové na ČT24. Jiří Barták z tiskového oddělení Generálního ředitelství cel zase seděl proti Lukáši Dolanskému v Hyde parku.

Drtinová byla ve formě a útočila na Minčiče jako rudá Amazonka s toulcem plným jedovatých šípů. Upřímně jsem si přál, aby se Minčič neovládl a Drtinovou za její neuvěřitelně štěbetavé, až pavlačové skákání do řeči poslal do háje a ze studia odešel. Státní úředník to však vydržel. Na Drtinové mi tenhle způsob vedení dialogu – nenechá dotyčného doříct myšlenku a hned na něj zaútočí – vadí už delší dobu, tentokrát však její výkon dosáhl zcela nesmyslných výšin. Jakoby jí vůbec nešlo o podstatu věci, ale prostě jenom o to, aby se předvedla jako madam Drsná-Neodbytná.

Lukáš Dolanský patří k tomu nejlepšímu, čím zpravodajství ČT z hlediska moderátorského disponuje, ale ani on se neubránil podobně nedůstojnému vedení boje, a to ve chvíli, kdy proti němu seděl vcelku neškodný až neobratný šéf tiskového odboru GŘC. I on se stal obětí úplně zbytečných a agresivních otázek, které hledaly potenciálního viníka ve státní správě. I Dolanský pálil těžkotonážními zbraněmi na pěšáka.

Nechci obhajovat každého státního úředníka, ale jsou tím nejsnadnějším cílem. Do studia v podstatě musí, stejně tak se musí chovat zdrženlivě – nejsou tam sami za sebe, ale za funkci. Ti skuteční padouši, tedy vychytralí podnikatelé, byznysmeni na hraně zákona, protřelí vysocí politici – ti všichni si s redaktorskými útoky hravě poradí. Buď redaktora setřou po zemanovsko-klausovském způsobu, anebo ještě lépe – do žádného studia nejdou. A novinářům předhodí jen malé rybky. Jejich požírání ze strany médií je pak nedůstojná podívaná.

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

Komentáře k článku

Napsat komentář