Přehled odchází

Byl malý, nenápadný a na konci roku tak trochu zemře. Filmový přehled. Nejdéle vycházející české filmové periodikum, které spatřilo světlo světa v roce 1939.

Poslední tištěné číslo bylo ohlášeno na letošní prosinec, pak se přesune jen do elektronické verze. Plán je nicméně takový, že zájemce si bude moci digitální podobu vytisknout a archivovat si „kartoteční“ podlouhlé papíry s jednotlivými filmy i nadále.

Filmový přehled byl před rokem 1989 pro každého filmového profesionála či kritika důležitou tiskovinou. Byl to hlavní zdroj věcných informací o filmech. Od devadesátých let jeho náklad klesal, podobně jako klesala umělecká stránka kinematografie a nabývala na významu ta komerční a zábavná. Ale například krátké kritické glosy, které každý uvedený film provázely, měly svůj význam a mnohdy svou přesností a výstižností dalece předčily užvaněné „recenze“ ve filmových měsíčnících.

Že časopis přejde do digitální podoby, to jeho šéfredaktor Tomáš Bartošek předpovídal už takřka před deseti lety. Pár let to ještě trvalo, ale vítěz závodu mezi papírem a nekonečnými hlubinami digitálních toků je vždycky stejný. Letos ostatně prohrála i Encyclopaedia Britannica, která také přešla na digitální podobu a v tištěné se už nebude vydávat.

Filmový přehled by se asi nedožil tak vysokého věku, kdyby ho po roce 1989 nepřevzal pod svá ochranná křídla Národní filmový archiv. Toto spojení se ukázalo logické a nezbytné, ostatně informace z Přehledu jsou určeny právě historikům a odborníkům. V tom je také stále odlišnost mezi nejrůznějšími webovými databázemi a Filmovým přehledem. Zatímco ty první jsou vytvářeny s ohledem na potřeby širokých diváckých mas, jsou občas nekompletní a najdou se tam chyby, Filmový přehled si vždycky kladl za cíl být maximálně spolehlivý.

Budoucnost časopisu je však stále nejistá. Tištěná verze stála 33 korun, i ta digitální bude zpoplatněná. A při známé nechuti (nejen) české veřejnosti platit za cokoli webového je otázkou, kolik kinofilů si Filmový přehled předplatí.

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

Komentáře k článku

Napsat komentář