Přechody paní D.

(MÉDIA) Mnoho povyku pro jednu moderátorku, tak by se dala shrnout nedávná kauza Daniely Drtinové a jejího přechodu z pořadu Události, komentáře k vlastnímu interview na ČT 24.

Drtinová je bezesporu výraznou tváří České televize, ale to neznamená, že její moderátorské výkony jsou bezchybné. Především interview s mnoha politiky, některými státními úředníky či tzv. odpovědnými pracovníky se někdy vyznačovaly nepřípadným způsobem kladení otázek, moderátorka lidem permanentně skákala do řeči, nenechala je doříct dvě souvislé věty. Do nátlakové polohy se Drtinová spíše nutila, neměl jsem dojem, že by jí byla vrozená. Důkazem bývaly i její rozhovory s tzv. nekonfliktními osobnostmi (umělci, vědci atd.), které se nesly v téměř kavárensky uvolněném duchu a zpovídaný si náhle mohl mluvit, jak chtěl. Takové rozhovory nakonec vyzněly i lépe, divák se alespoň něco dověděl.

Nechce se mi věřit, že by Drtinovou její šéfové odvolávali z pouhého rozmaru, politických či jiných intrik. Myslím, že i oni dobře věděli o jejích slabých místech a tak se konečně rozhodli, že zkusí někoho jiného. Kdyby u nás fungoval televizní mediální systém podobný německému, konzervativnímu, tak by podobný odchod byl něco jiného: tam moderátoři vydrží běžně přes padesátku svého věku. V Česku se však televizní tváře mění relativně rychle, preferuje se navíc mládí. Je proto vcelku zbytečné, že odchod moderátorky z jednoho pořadu do druhého vyvolává takový rozruch. I kdyby Drtinová z obrazovky zmizela úplně: kolik takových tváří už bylo a už jsme na ně zapomněli?

Jsem jen zvědavý, jak bude nový pořad Daniely Drtinové na ČT 24 vypadat. Těžko totiž říct, zda právě ona je na žánr interview vhodným typem. Spíš bych řekl, že by jí slušela pozice moderátorky zpravodajské relace. Jako neutrální „oznamovatel“ totiž působila přesvědčivě. Je to ostatně i případ Bohumila Klepetka, který také v Událostech skončí. Ten byl spolehlivý rovněž jako moderátor hlavních zpráv, pro Události, komentáře se ale pro svoji nepřehlédnutelnou mírnost příliš nehodil.

 

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář