Novinář politikem: lze mu věřit?

Někdejší komentátor MF Dnes Martin Komárek, ledva přešel z novinářského břehu na politický, hned prokázal, jak lze ztratit smysl pro vtip. Údajně v nadsázce se otřel o svého někdejšího kolegu novináře Viliama Bucherta, neúspěšného kandidáta na senátora za TOP 09: prý je po všech směrech lepší než Buchert a žádné chyby ve své kampani za hnutí Ano neudělá. To je kabrňák!

Komárek má můj respekt za těch více než dvacet let každodenní mediální nádeničiny. Dokázal být ve svých článcích trvale vtipný, dokázal se vždy dívat na věci z jiných úhlů. Že chtěl ve svých padesáti dvou letech změnit prostředí, není div. Jít ale do politiky do značné míry znamená, že člověk ztrácí kus nezávislosti a stává se opičkou, která cvičí a piští dle přání publika a v rámci politických her.

Politickým řečem a proklamacím Martina Komárka nevěřím ani zbla. Slova o tom, jak je Andrej Babiš vlastně jiný, než jak ho pojímají média, jsou jalová. Babiš jistě není negativní ani jednoduchou postavou, ale z Komárkových úst náhlé „poznání“ Babišovy osobnosti a odlišnosti jeho mediálního obrazu a skutečnosti zní komicky. Že by byl tak mizerný psycholog, aby to netušil už dávno?

Pokud bude na prvním místě kandidátky, má Komárek skutečně šanci stát se poslancem. Neudělá-li Babišovo hnutí vážné chyby, může získat i tolik hlasů, co obdržely v posledních volbách Věci veřejné. Komárek v poslanecké sněmovně – proč vlastně ne? Vzhledem k těm panoptikálním typům, které tam převážně vidíme, by to bylo ještě menší zlo.

Komárek nicméně nejde do politiky z idealismu. Je v tom patrně mnoho příčin: snaha změnit zaběhnutý život, zkusit jiný druh práce, být nadále v popředí a viděn, roli možná hrají i finance. Třeba chce navazát i na svého nedávno zemřelého otce, ekonoma a politika Valtra Komárka. Někdo holt po padesátce vymění manželku, jiný jde do politiky. Jestli jsou takové změny k něčemu, to si od Komárka rád přečtu za pět let. Ale od Komárka-novináře, ne od Komárka-politika.

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

 

 

Komentáře k článku

mstrauch (24.08.2013, 19:48)

Lidé jako pan Komárek jsou přesně tím závážím na vahách proč ANO říci NE.

Napsat komentář