Na vlastní břicho

Možná bývaly časy, kdy se práce novináře odehrávala hlavně v „terénu“. Egon Ervín Kisch byl symbolem této činnosti. A neváhal přitom nasadit vlastní nohu – tu, kterou si zlomil, když se pokoušel (úspěšně) dostat skokem z lodi na australské molo.

Už drahnou dobu se ale mediální činnost odehrává hlavně za stolem v redakci. Ještě v devadesátých letech se informace sbíraly s telefonem na uchu, dnes se vyhledávají hlavně na monitoru počítače. Docela nuda. I proto má publikum rádo, když novinář jde ven, nasazuje celé své já a někdy i riskuje.

Dokumentární film BBC Dobrovolně pod nůž (předminulou sobotu večer na ČT2) přesně tohle zobrazil. Původně to vypadalo na standardní (byť standardně kvalitní dle BBC norem) portrét světa plastické chirurgie v americkém Los Angeles. Průvodce pořadu Louis Theroux zkoumal, co žene muže i ženy pod lékařův nůž a co všechno si nechávají zkrášlit. Nebylo možné i přes britsky kamennou tvář moderátora nepostřehnout, co si o doktorech i klientech (někdy zrůdně přetvořených) myslí. Jenže pak se i on v zájmu lepšího pochopení věci rozhodl pro chirurgický zákrok. A to byl moment, kdy dokument poskočil o stupínek výš.

Theroux si nechal vysát tuk z břicha. Rozhodně to nepotřeboval – je to typický hubený dlouhán. Ale šel do toho. Operaci po celou dobu, kterou strávil na operačním stole, při plném vědomí komentoval. Rekonvalescence pak trvala ještě týden.

Dostal se k jádru věci. Tohle bylo úplně na vlastní kůži – tedy břicho. A divák se samozřejmě i bavil, když viděl netypického pacienta, navíc se schopností kritické sebereflexe. Své smíšené pocity přitom Theroux vyjádřil: „Berou mi kus mého já…“ Ten kus neměl moc vábnou podobu, bylo to asi 300 mililitrů husté tekutiny barvy mokrého písku (vždycky jsem si myslel, že tuk má barvu bílého sádla).

Mnoho žen novinářek by asi i rádo podstoupilo podobný zákrok a natočilo o něm dokument. Ale to by nebylo ono. Že to udělal chlap, který po něčem takovém vůbec netoužil, i v tom byl půvab filmu.

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

Komentáře k článku

Rudolf (16.01.2013, 14:21)

Hned po výstavě jsem začal po filmu pátrat. Děkuji za tip.

Napsat komentář