Na stojáka konečně. Nebo pozdě?

Pořad Na stojáka se po osmi letech existence přesouvá z televize HBO na program ČT2. Chtělo by se říci: konečně! Jenže není už pozdě?

Na Stojáka bylo od začátku dobré a vtipné. Neříkám, že všechny scénky diváka rozesmály, ale jako celek pořad svojí kvalitou o mnoho koňských délek předčil všechny zábavné pořady všech televizí dohromady. Zprvu stál na protagonistech Divadla Sklep a jejich kamarádech, zároveň se ale objevovalo množství nových osobností z profesionální scény i amatéři z ulice. Pořad byl otevřen všem a to se ukázalo jako šťastný nápad, stále ho to oživovalo. Ale i Sklepáci a spol. dokazovali, že do starého kovu nepatří. Taková Lenka Vychodilová tu coby starosvětská učitelská dámička předvedla některé ze svých nejlepších hereckých miniatur.

Ale to hlavní byl styl humoru. Sarkastický, parodující celou škálu „hovadna“ kolem nás. Politicky i společensky nekorektní, často na hraně a někdy za hranou. Nikdy však podbízivý, laciný nebo bez ducha. Když to někomu nevyšlo, byl to čestný neúspěch. Nikoli trapas.

Díval jsem na ty desítky scének jak na HBO, tak na různých DVD, posléze i na YouTube na internetu. A vždycky mi bylo líto, že tento pořad neběží většími a sledovanějšími mediálními kanály. Kdyby ho ČT2 dávala od začátku, mohl se stát ještě větším fenoménem, než byla svého času Česká soda (jenže něco takové by na Kavčích horách asi nevymysleli).

Teď by se to mohlo změnit, pořad poběží na ČT2, kam určitě patří (pokud pochopitelně nebude zařazen na 23.55). Je to dobrý krok od České televize, že pořad přebírá, je to pochopitelný krok od HBO, že pořad pouští. Udělal jim jméno, ale taky byl asi finančně náročný a do celku zahraničního filmového kanálu příliš nezapadal.

Jenže není trochu pozdě? Není prvotní energie už pryč? Vstoupí protagonisté pořadu ještě jednou do téže řeky s novým i ještě lepšími scénkami? Doufejme, věřme. A doufejme taky, že tvůrce nebude žádný chytrolín, ať už politický, úřednický či dramaturgický, omezovat.

Psáno pro rubriku Medialýza Literárních novin

Komentáře k článku

Napsat komentář