Kuchař z lidu lidem

(MÉDIA) Už delší dobu jsem se chystal o dotyčné mediální personě napsat, ale stále mi chyběl impuls. Nyní přišel – Zdeněk Pohlreich bude mít na Primě další, nový pořad nazvaný Vařte jako šéf! Ty předchozí se jmenovaly Ano, šéfe! či Šéf na grilu.

Pohlreich má zajímavé osudy. Původně pracoval jako kuchař v podnicích RaJ, na jaře 1989 odešel na Západ, po návratu se vypracoval na šéfkuchaře restaurací v renomovaných pražských hotelích a dnes je nejen kuchař, ale především provozovatel několika podniků (jeho Café Imperial je v Maurerově přehledu TOP 100 na 36. místě). Také učí gastronomické řemeslo.

Kdybych měl soudit Pohlreicha jen podle způsobu, jakým vystupoval ve svém pořadu Ano, šéfe!, kde „napravoval“ nefungující hospody, tak řeknu, že se chová jako arogantní lampasák socialistické éry. Jeho vulgární projev a ponižující poznámky byly z čistě lidského hlediska značně odpudivé. Jiné, věcnější a více na kuchařské řemeslo orientované pořady už neukazují Pohlreicha v tak negativním světle. Asi i naznačují, jaký Pohlreich skutečně je: žádný myslitel, ale přímočarý podnikavec, který se rád předvádí, byť herecky je to poněkud tuhé.

Jména českých kuchařů, kteří vedou podniky oceněné michelinskými hvězdičkami, znají jen lidé z branže. Mediálně slavný není například ani Jaroslav Vašák, sběratel gastronomických zajímavostí a autor více než stovky kuchařských publikací. Pohlreicha však zná skoro celá republika a je to bohužel hlavně pro ten neblahý způsob jeho prezentace. Ukazuje, co je vlastně nutné k mediálnímu prosazení se. Nikoli schopnosti, ale obal – omáčka, řečeno stylově. Maso může být mdlé chuti, ale když vám omáčka sežehne jazyk, vždycky si to budete pamatovat.

Prima v podobě Pohlreicha vytvořila skutečnou mediální hvězdu, byť koncept „zlého moderátora“ je na Západě dávno známý. Pohlreichův úspěch však také ukazuje, jaká jsou vlastně divácká očekávání. Lidé jsou rádi, když je někdo takový, jako jsou oni sami. Tedy lidový, přízemní. I proto máme ostatně „lidového“ prezidenta …

 Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

Foto převzato ze serveru iprima.cz

Komentáře k článku

Napsat komentář