Když žena rodí i radí

Celebrito, drž se svého kopyta! Esenciálním potvrzením téhle věty je Karel Gott, který když zpívá, je mistrem, ale když filozofuje, je komikem. Jeho výklady dějin a odhalování tajných rejdů iluminátů, kteří řídí zeměkouli, jsou už proslulé.

Markéta Šichtařová je celebritou tak napůl. Je především ekonomkou. Ale mediálně docela známou. Pro magazín Ona Dnes poskytla rozhovor, který plynul v neutrálním duchu, až s redaktorkou došly k porodům. Šichtařová má tři děti a rodila doma. Je to její volba. Rozpovídala se však o tom, jak je dnešní přicházení na svět v porodnicích pro dítě stresující. Matce ho hned odeberou, začnou ho měřit, dítě křičí, je v šoku, bojí se. Hovořila také o „fundamentálním nedorozumění dnešní medicíny“, sfoukla problém hormonu oxytocinu, pupečníkové šňůry a přidala teorii o souvztažnosti mateřského mléka a fungování lidstva. Dnešek by nebyl tolik násilný, kdyby děti přicházely na svět jinak a „kdyby se násilí do nich nezapisovalo už v okamžiku narození.“

Páni, vydechl jsem úžasem nad tou vzdělaností a hloubkou úvah mladé ženy! Osobně jsem byl u porodu dvakrát a díky tomu jsem snad i pochopil, proč je bezpečnější rodit v porodnici a ne doma. Argumentům M. Šichtařové se ovšem zdráhám uvěřit především proto, že porodnictví je dnes – stejně jako ekonomie – dosti náročný obor a je nutno ho dlouho studovat a mít v něm patřičnou praxi. Šichtařová rodila „jen“ třikrát a předpokládám, že domá má několik běžně dostupných knih o porodech. To není zrovna dostatečná průprava pro vynášení obecných soudů. Její poznatky jsou stejně relevantní, jako kdyby finančně nadaný porodník vykládal lidem, jak na důchodovou reformu. Chtěl bych vidět, jak by se Šichtařová na takové rozumy tvářila.

Ekonomka mi z rozhovoru vyšla jako silná, leč svéhlavá osobnost, která odmítla přizpůsobit se a šla si vlastní cestou. Svoji individuální volbu však obhajuje pseudoodbornými řečmi. Nakonec aspoň sympaticky přiznala, že babička s ní kvůli tomu už nemluví. Ta stará žena možná ještě zažila ozvuky doby, kdy ženy rodily doma, a tudíž ví, jak to tehdy šlo. A občas i nešlo.

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

Komentáře k článku

strauch (02.02.2013, 07:20)

Ona je paní Markéta Šichtařová humorná i jako ekonomka. Takové ženy respektující pouze a jen vlastní názor mi jako členovi mužské populace nahánějí hrůzu :)

Napsat komentář