Díky, Davide, vzkazují média

(Psáno pro Literární noviny) Pro média je Rathova aféra darem. O to příjemnějším, že nečekaným. Rathovo zatčení zvedlo sledovanost televizních zpráv, zvýšilo čtenost deníků a především internetových zpravodajských serverů.

Média do puntíku sehrála roli, kterou dnes ve společnosti mají. Informovala i bavila. Zásadní zprávy o zatčení, korupci a celém pozadí, ale také infotainment o netekoucích vězeňských sprchách a játrech s rýží k večeři. Causa médiím nahrávala i proto, že informace o zatčení a půlročním sledování přicházely postupně. Polívka se vařila celý týden, vzniklo seriálové reality show Kriminálka Rath. Běželo v dobrém čase, hnedka od pondělí, nepřerušené víkendem.

Doslova erupce internetových vtipů na Rathův účet dokazuje, jak silně veřejnost kausu vnímá. Hlas lidu, hlas boží… Deník Blesk také hned druhý den nazval na titulní straně Ratha „grázlem“. Takový projev všeobecné nenávisti vůči politikovi si člověk pamatuje snad jen z doby komunistických papalášů. I v tomhle je rathovská causa výživná, protože v osobě exhejtmana se koncentruje snad všechno negativní z politického života po roce 1989. Agresivní individualista a v jádru pravičák, který oportunně udělal kariéru mezi slabými sociálními demokraty. A ještě k tomu korupčník, který se ale nechá chytit jako zloděj-amatér.

Je to barvitý příběh, s výrazným negativním hrdinou a (snad) dobrým koncem. Padouch je lapen. To publikum miluje. Média pochopila, že zde lze spojit veřejně prospěšné se sobě užitečným. Jediná věc může novináře mrzet: že Ratha neodhalili právě oni. Ale je to nakonec dobře, že roli kladných hrdinů hrála policie. Novinářská odhalení často končí do vytracena, padouši dál spokojeně žijí a fungují. V tomhle případě to snad tak nebude.

Komentáře k článku

Napsat komentář