Co to bylo za průzkum?!

Podle průzkumu jsou Události České televize nejdůvěryhodnější zpravodajskou relací ze všech českých televizí. Výzkum na dané téma si zadaly samy Kavčí hory a neopomněly zdůraznit, že další stanice zaostaly hluboko vzadu. Věří jim až třikrát méně lidí.

Pominu skutečnost, že zadávat si podobné výzkumy je zbytečné, protože rozdílů mezi českými kanály a jejich zpravodajstvím si všimne i hodně prostý člověk. Hesla typu „Nova baví“ a „ČT informuje“ vyjadřující zcela odlišné cíle stanic jsou navíc evidentní. Co mě však zajímá, je způsob, jakým agentura TNS AISA dospěla k daným výsledkům.

Oslovila tisíc respondentů, a to prostřednictvím počítačového dotazníku. Hned se ptám: copak má počítač a připojení na internet každý občan Česka? Není už tohle prvotní selekce, která eliminuje určitou skupinu diváků? Například tu sociálně slabší, případně starší občany, kteří by asi měli jiné nároky a očekávání než například lidé střední třídy?

Zajímá mě také to, zda se jednalo v případě dotazovaných jen o tradiční diváky České televize, anebo prostě všechny diváky obecně. Jestliže se někdo pravidelně dívá na Novu, jak potom může hodnotit důvěryhodnost České televize? Vždyť vůbec neví, jak Události vypadají. Jestliže se ovšem ta tisícovka dotazovaných rekrutovala pouze z pravidelných diváků ČT, je nabíledni, že budou s výsledným produktem spokojeni – jinak by se na něj nedívali.

Konkurenční televize se proti výsledkům testů ohradily a vůbec se jim nedivím. Česká televize si poslala malou domů a teď ji vydává za vítězný gól. Nikdo přitom ČT neupírá, že jejich informace jsou vcelku objektivní, uměřené, vyvážené atd. Ale pokud chce ČT skutečně zjišťovat míru vlastní kvality, nechť se poměřuje se sobě rovnými. Tedy zda informuje ve svých zpravodajských i publicistických pořadech na stejné úrovni jako třeba média typu Český rozhlas, aktualne.cz nebo MF Dnes. Případně zda je srovnatelná s veřejnoprávními televizemi vyspělých západních států. Z takového poměřování by Česká televize asi nevyšla jako jasný vítěz.

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

Komentáře k článku

Napsat komentář