Byla nová, už zemřela

Televizní branže má další mrtvolu. Před pár dny zhasla Pětka. Zábavná televizní stanice, o níž málo diváků vědělo a ještě méně ji někdy vidělo. Nejasný je i osud její sestřenice TV Metropol, která přestala k 1. únoru vyrábět a pouští jen rotující smyčky starých pořadů. Metropol zjevně skončí v rukou majitele TV Barrandov Jaromíra Soukupa, jenž je spojen s vydavatelstvím Empresa Media a plánuje vydávání nového bulvárního deníku.

Dva roky jsem pracoval v podobně malé televizi, jako byla Pětka či Metropol. Jmenovala se TV Public a skončila s vysíláním v roce 2011. Vlastnil ji podnikatel Luděk Vinš a během těch dvou let jsem nepochopil, proč do mediálního byznysu vůbec šel. Utopil v něm desítky miliónů korun, možná i víc. Bylo zřejmé, že médiím nerozumí a že nejde ani o nějaký promyšlený podnikatelský záměr.

Zblízka jsem viděl, jak malá televize funguje. Hodně věcí děláte na koleně, náklady jsou ořezané na minimum, na vysílání se to pozná. Někteří zaměstnanci nejsou zrovna špičky v oboru, na obrazovce se objevují všelijaké tváře. Já si na ty dva roky nemohu stěžovat, coby do té doby píšící novinář jsem se naučil spoustu věcí – moderovat, psát komentáře a scénáře, vybírat hudbu, i s kamerou jsem nakonec točil. Byly to fajn dva roky, ale věděl jsem, že brzy skončí.

Zakládat a provozovat u nás televizi je dnes šíleně odvážný, či spíše šílený nápad. Ekonomicky není prakticky šance takový byznys utáhnout, stále jen sypete peníze do bezedné díry. Elán vydrží investorovi rok, dva. Pak buď rychle uteče a zachrání si zbylé milióny, nebo mu obstaví majetek, jako se to stalo investorovi Pětky na konci loňského roku.

Je od někdejších privatizátorů či podnikatelských šíbrů hezké, že na nějaký čas dají ve svých televizních projektech práci několika desítkám novinářů. Je už méně hezké, že jim ke konci jejich angažmá neplatí nic a zůstanou jen dluhy. Jestliže po zaniklých tiskovinách zůstávají alespoň výtisky v archivech, po zaniklých televizích nezůstává vůbec nic. Jen do éteru vyšuměná energie.

Komentáře k článku

Napsat komentář