Babiš překvapuje, ale několika způsoby

(MÉDIA) Nedávné mediální investorské angažmá Andreje Babiše přineslo několik překvapivých momentů. Ten první je tučná novinářská kachna z redakce E15 o Babišově nákupu firmy Ringier/Axel Springer. Jako papoušci se projevili všichni, kteří zprávu přejali.

Babiš se mohl po zásluze smát, jak všechny převezl nečekaným nákupem MAFRY a co je to za neseriózní partu, tihle žurnalisté, když pouští do světa takové omyly.

Jenže výhodu si hned pár dnů nato promrhal unáhleným dotazem do redakce Lidových novin, proč prý nepsali o tiskovce hnutí ANO. Za tuto intervenci si sice rychle nasypal popel na hlavu, ale je pozdě: ukázal, proč do médií vstoupil. Chce na ně mít svůj vliv kvůli politice.

Babiš se v nedávných vyjádřeních mírně otřel i o svého konkurenta Zdeňka Bakalu, jehož Hospodářské noviny s ním přinesly velký rozhovor. Jenže Bakala v tom už umí chodit lépe než Babiš, svůj vliv uplatňuje decentně a především: necpe se do politiky. Spojení všech tří prvků – politiky, velkých peněz a médií – přináší z celospolečenského hlediska jen potíže a dokazuje to v nejkřiklavější podobě Silvio Berlusconi. Jestliže Babiš skutečně chce bojovat o přízeň občanů na politickém kolbišti, pak neměl vůbec jako majitel do „velkých“ médií vstupovat. Pokud by jim měl zachovat nezávislost, pak by jistě musel čelit otevřenému reportérskému pátrání o své osobě a činech a mnohdy i negativním komentářům. Nedokážu si představit, jak vyřešit kvadraturu kruhu, aby „jeho“ novináři měli volnost a on sám byl coby majitel i politik spokojen.

Babišův nákup mediálního domu MAFRA svou rychlostí evokoval střelbu od boku, ale jestliže v investování do běžných firem je možná jedno, zda jdete „do uhlí“ nebo „do ropy“, rozdíl mezi portfoliem Ringieru (Blesk a spol.) a MAFRY (MF Dnes a spol.) je nemalý. I to vyvolává otázky, jaký je vlastně Babišův podnikatelský plán. Na každý pád by mohl být jeho vstup na mediální scénu docela důležitým testem naší politické i žurnalistické kultury.

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

 

Komentáře k článku

Napsat komentář