G 300 / Ztráty z Čeladné odkrývají chudobu českého golfu

Dva ročníky turnaje Czech Golf Open přinesly ztrátu ve výši 100, respektive 62 miliónů korun. Navíc chystaný turnaj ženské evropské túry na Zbraslavi je prý nejistý. Nejsou peníze. To je golf v Česku opravdu tak chudý?

Lidé, kteří golf nehrají, mají představu, že je to „bohatý“ sport. Nejlepší světoví golfisté přece vydělávají stovky miliónů, turnaje mají velké sponzory, ani rekreační hráči golfu nevypadají nuzně. Kdo by soudil podle automobilů zaparkovaných na některých českých hřištích, rovnou si řekne: milionářský sport.

Ve skutečnosti je to jinak. Golf v Česku skutečně hrají někteří bohatí lidé. Jenže golfový byznys samotný je poměrně slabý. Je tu stále relativně málo rekreačních hráčů, nehraje se tu ani příliš kvalitní sportovní golf, nejsme turisticky zajímavou golfovou destinací. Prostřednictvím golfu se v Česku můžete uživit, že by ale někdo opravdu zbohatl, vydělal desítky až stovky miliónů korun, to se ještě nestalo. Tedy pokud tak neučinil nečistým či dokonce kriminálním způsobem.

Průměrná česká hřiště generují ročně zhruba deset až dvacet milionů korun tržeb. Některé špičkové areály mohou mít díky mnoha turnajům, klubovým poplatkům a vysokému fýčku tržby i čtyřicet až padesát miliónů. Jenže mají zase vysoké náklady na údržbu a provoz. Většina hřišť v Česku je proto na hranici rentability. Když se některým podaří vydělat, může to být pár set tisíc korun, někdy i pár miliónů. Ale ne desítky miliónů. Samozřejmě jsou hřiště prodělečná, která pak jejich majitelé dotují ze svého. Ano, někteří majitelé hřišť jsou bohatí, ale do golfu šli spíše z citových a osobních příčin než z obchodních důvodů.

Trh s golfem je v Česku malý, a tak se do něj nehrnou ani sponzoři. Určitě se najde automobilka nebo banka, která ročně utratí pár set tisíc korun za reklamu v golfovém časopise. Ale dát několik miliónů jako sponzorský příspěvek na turnaj European Tour, to už je úplně jiná částka. A co teprve když takový turnaj hledá hlavního sponzora, který by měl dát milionů dvacet, čtyřicet… Několik takových silných firem u nás je (Škoda, ČEZ atd.), jenže ti dají peníze spíš do masových sportů typu lední hokej, fotbal atd.

Že Czech Golf Open skončilo už dvakrát ve ztrátě, není pro zasvěcené překvapením. První ročník neměl skoro žádné sponzory, ten druhý měl, ale nebylo jich mnoho. Výše „sekery“, kterou zveřejnil spolumajitel promotérské společnosti Stanislav Pros, však přece jen vyrazila dech. A také každého postavila před smutnou realitu. Je skvělé, že se u nás European Tour hraje, bylo by skvělé, kdyby mohla Klára Spilková hrát v létě Ladies European Tour „doma“ na Zbraslavi. Ale kdo to zaplatí?

Být trvalým a velkorysým donátorem golfu si v Česku prostě může dovolit málokdo. Například Tchajwanec Terry Gou, majitel počítačového gigantu Foxconn, který má hřiště Casa Serena u Kutné Hory. Foxconn dával ročně na prize money při turnaji European Senior Tour 600 000 euro, tedy přes 15 milionů korun. Gouovo jmění je mimochodem odhadováno na 5-6 miliard dolarů (cca 90 miliard korun). Jenže i Casa Serena hlásí na letošní rok menší prize money, 400 000 euro.

Czech Golf Open má mít letos dotaci 2 miliony eur, což je vysoká částka. Obecná ekonomická čísla přitom říkají, že krize už odezněla a podniky by tedy měly zase mít peníze na reklamu, na utrácení. V praxi to ale vypadá jinak, nikomu se do předkrizového rozhazování nechce. Můžeme se maximálně utěšovat, že dluh za loňský čeladenský turnaj se přece jen zmenšil oproti tomu prvnímu. Takže jde o to vydržet, snad budou sponzoři přicházet ve větším počtu.

Problémy ale nemáme jen my, podobné potíže řeší i v jiných zemích. Letošní turnaje ET v Maroku, na Mallorce, ve Francii, Portugalsku či Holandsku mají dokonce mnohem nižší dotace než má Čeladná, pohybují se mezi 600 000 eur až 1,8 milionem. Golfová Evropa je obecně dost chudá a kdo viděl nedávné turnaje na Sicílii nebo ve Španělsku, tak se asi dost divil: málo diváků, málo sponzorských tabulí. Naopak asijské destinace ET, ať už jde o Blízký či Dálný východ, jsou obecně bohaté a dotace tam jdou do několika miliónů eur.

Asi bychom si všichni přáli, aby u nás turnaj European Tour vydržel. Už jednou to přece nevyšlo… Ale přání nedělají peníze.

Komentáře k článku

Napsat komentář