Zase to klišé: golf je drahý…

(GOLF) Sportovní portál sportcentral.cz uspořádal poměrně rozsáhlou anketu, ve které se ptal, jak jsou na tom Češi se sportováním. A ve výsledcích se objevil také golf. Jak dopadl?
Celorepublikového průzkumu portálu se zúčastnilo 4 443 respondentů, kteří odpovídali na sadu otázek týkajících se jejich oblíbených sportů a dalších sportovních zvyklostí. Jedním ze základních výsledků bylo, že Češi jsou jako sportovci aktivní, protože údajně více než 80% lidí sportuje alespoň dvakrát týdně a třetina dokonce čtyřikrát a vícekrát.

Hned tady se musím zastavit – protože to je výsledek zcela mimo realitu. Znamenalo by to, že prakticky každý Čech od věku 0 do cca 60 let by dvakrát týdně sportoval… Nicméně v knize Sociologické problémy sportu cituje její autor doc. Aleš Sekot novější české výzkumy, které zaznamenávají mezi Čechy zhruba 30% aktivně sportujících či cvičích, 20% „občas“ sportujících a 50% stojí zcela mimo pohybovou aktivitu.  Tyhle výsledky jsou reálné.

Beru tedy výsledky ankety sportcentralu jako odraz názorů těch lidí, kteří patří hlavně do skupiny 30% sportovně aktivních Čechů. Ostatně kdo by se zajímal o sportovní internetový portál, pokud by sám nesportoval? Ale z hlediska golfu nás právě tahle skupina zajímá, protože jak se ukazuje, golfu se věnují obecně lidé, kteří mají už nějaký vztah ke sportu. A naopak jen velmi málo těch, kteří nikdy nesportovali, a pak je náhle golf oslovil.

Hlavní výsledky ankety ukázaly, že golf nepatří k rozšířeným sportům v zemi. Zde jsou jednotlivé sporty podle toho, jakým z nich se dotazovaní věnují nejčastěji; podle očekávání s přehledem vyhrála cyklistika, populární je i běh.

1

31,0%

  Cyklistika

2

23,6%

  Běh

3

12,2%

  Plavání

4

7,3%

  Turistika

5

6,6%

  Chůze

6

6,4%

  Fotbal

7

6,3%

  Volejbal

8

5,7%

  Lyžování

9

5,3%

  Posilování

10

4,9%

  Inline bruslení

11

4,9%

  Fitness

12

4,7%

  Tenis

13

4,6%

  Badminton

14

4,6%

  Florbal

15

4,5%

  Nohejbal

 

Golf, přesněji Česká golfová federace, je sice s oficiálně registrovanými více než 55 000 členy v první sedmičce sportů v republice (fotbal 550 000, tenis 63 000, hokej 60 000 atd.), to ale ještě nic nevypovídá o popularitě a rozšíření daného sportu mezi lidmi. A výše uvedené výsledky to také dokazují. Bohužel portál neuvedl, na kolikátém místě se golf nakonec umístil.

Golf figuroval nicméně v jiné části ankety, a zde se dokonce umístil na prvním místě. Neboť podle výsledků je golf jednoznačně sportem, který by dotazovaní chtěli poznat. Zde jsou odpovědi na otázku: „Jaké sporty byste rádi zkusili?“

 

1

7,4%

  Golf

2

5,0%

  Biatlon

3

4,3%

  Paragliding

4

4,1%

  Bungee Jumping

5

4,0%

  Balónové létání

6

3,9%

  Horolezecká stěna

7

3,8%

  Airsoft

8

3,8%

  Jóga

9

3,7%

  3D stěna

10

3,6%

  Běh na lyžích

 

Velmi jednoznačné pak byly odpovědi na otázku: „Jaký sport je podle vás drahý na provoz a třeba byste se mu rádi věnovali, ale máte za to, že je pro vás finančně neúnosný?“ Tady ovšem těžko říct, zda máme coby golfisté z odpovědí nějak jásat…

 

1

18,1%

  Golf

2

11,2%

  Hokej

3

6,2%

  Lyžování

4

5,2%

  Tenis

5

3,2%

  Jezdectví

6

3,1%

  Jachting

7

2,7%

  Potápění

8

2,6%

  Balónové létání

9

2,3%

  Motokros

10

2,1%

  Paragliding

 

Ať už si budeme myslet o odpovědích respondentů cokoli, ať už můžeme z hlediska metod sociologických výzkumů považovat výsledky pouze za orientační, jedno říkají vcelku pravdivě: mezi sportující veřejností je obraz golfu stále tentýž, je vnímán jako drahý sport. Na druhé straně jde ale jednoznačně o sport, který láká, o kterém lidé vědí a rádi by ho vyzkoušeli.

S výsledky této ankety ostatně korelují i výsledky průzkumu, který si nechala před několika lety udělat ČGF v rámci akce Hraj golf, změň život. I zde vynikl trend, který říká, že Češi chtějí golf zkusit, ale brání jim v tom skutečné či jen iluzorní překážky v podobě finanční „náročnosti“, „nedostupnosti“, případně složitější proces vstupu do tohoto sportu.

Ano, výsledky vlastně neříkají nic nového, co by lidé věnující se golfové problematice nevěděli. Můžeme všechny přesvědčovat, že golf se dá skutečně hrát TAKÉ levně, ale veřejnost má svůj názor. Vox populi, vox dei… A nakonec je to vlastně názor odrážející realitu, protože golf ve svém „středně aktivním“ užívání vyjde na pár tisíc měsíčně a „střední“ nová výbava (14 holí, bag, boty) stojí minimálně 20 000 korun. Respondenti přitom uváděli, že měsíčně dají za sportovní aktivity asi 500 korun a za vybavení dají ročně asi 6 500 korun.

Rozhodně bychom ale neměli přehlédnout fakt, že Češi by golf rádi zkusili. Měl by být znamením, že mezi sportující veřejností je stále ještě chuť vydat se k tomuto sportu. I když se na jedné straně říká, že potenciál nových hráčů je vyčerpaný („Kdo golf chtěl zkusit, ten už ho vyzkoušel…“), na straně druhé šance „zblbnout“ větší počet lidí do golfu tu stále je. V Česku je registrovaných golfistů jen 0,52% populace, v Rakousku asi 1,24%, v Německu 0,79%. Právě na tu německou hladinu, tedy zhruba 70-80 tisíc registrovaných hráčů, bychom se mohli dostat.

Chce to ovšem stále a donekonečna opakovat a ukazovat příklady „levného golfu“. Což jde těžko, protože mnohem snadněji „prodáte“ exkluzivní obrazy hřiště Albatross, na kterém se hraje European Tour, ale o tom, že na hřištích Libouchec, Osyčina, Na Vrších a dalších se dá hrát skutečně za pár stovek, lze širokou veřejnost informovat mnohem obtížněji.

Řešením by třeba bylo založení „Nadace pro levný golf“, která by měla za cíl především propagovat tyto podoby golfu. Nedávno jsem četl seznam 111 českých miliardářů, nejbohatších lidí v zemi, a z nich nemalá část golf hraje, navíc někteří jsou i vlastníky golfových hřišť. Je tedy i v jejich zájmu golf posunout dále. Třeba by právě oni mohli při vzniku „Nadace pro levný golf“ pomoci.

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář