V Říčkách se bude hrát golf na sjezdovkách

(GOLF) Říká se tomu extreme golf a hraje se na plochách spíše negolfových, jdoucích jen nahoru a dolů: na lyžařských sjezdovkách. Letos se turnaj v extreme golfu odehraje 26. září v orlickohorských Říčkách. „Hřiště“ má 15 jamek a jednu kuriózní vloženou, kde má šanci zahrát třísetmetrovou ránu skoro každý.

 

Startuje se v sobotu 26. září v 10 hodin dopoledne, nejprve se půjde osm jamek po modré sjezdovce Loučky nahoru, pak sedm jamek po černé (FIS pro slalom a obří slalom) dolů. Celkově mají jamky 1 877 metrů, délka jednotlivých jamek je od 47 do 207 metrů. Klíčové je ale převýšení: někdy se jamka hraje z místa ležícího dvacet výškových metrů pod greenem, jindy je to sedmdesát metrů nad ním a míček tak má šanci letět hodně daleko. Pro srovnání: známá karlštejnská dvojka má převýšení „jen“ 45 metrů.

Akci organizuje spoluzakladatel Spolku všudehrálů (www.vsudehralove.cz) Jiří Kryšpín, přihlašování je možné na kryspin@vsudehralove.cz, nebo na facebooku Extreme Golf Tour Čechy a Polsko a na spoluhraci.cz. Informace budou na Všudehrálech a na fcb EGT.

Hřiště neboli sjezdovky budou pro turnaj speciálně posekané, hráči se tedy nemusí bát, že by míčky ve vysoké trávě nenašli (více míčků se určitě hodí, klidně deset a více). Jamkové tyče jsou ze starých slalomových lyžařských tyčí bez kloubů. Hraje se s pěti až sedmi holemi v bagu, putter se nepoužívá, okolo vlajky je zóna o průměru 1,5 m, kam je potřeba dopravit míček. „Je to celé stavěné spíše na železa než na dřeva,“ říká Jiří Kryšpín. „Při dohrávání k vlajce je třeba počítat s terénem, je to o citlivost i o štěstí.“

Zhruba pět holí je praktických s ohledem na fakt, že hráči si bag ponesou na zádech do dlouhého kopce. Vhodné jsou boty se silnějším vzorkem nebo vyššími spiky, sestup po černé sjezdovce bude náročný. Vozíky jsou vcelku k ničemu. Před hrou dostanou účastníci turnaje párek, po hře je oběd.

Jedna jamka je vložená, jde o longest-nearest s délkou 356 metrů a extrémním převýšením 126 metrů. Věřte nevěřte, teoreticky se dá zahrát na jedinou ránu: svah černé sjezdovky je tak prudký, že míček letí a letí a pak ještě běží a běží… „S trojkou dřevem jsme byli tak 70 metrů od jamky,“ říká Jiří Kryšpín, který se rozhodně nepovažuje za dlouhého hráče. „Svah odráží přímo dolů směrem k jamce. Bude to velká soutěž navíc, necháme se tam vyvézt lanovkou a každý bude mít za vklad 100 korun nárok na dvě rány. Může vkládat i opakovaně do výše 1 000 korun. Něco bude na náklady, zbytek se rozdělí mezi tři nejlepší. Samozřejmě to bude jen pro účastníky turnaje. Už jen kvůli této ráně to stojí za to.“

Myšlenka uspořádat říčkovský golfový extrém vznikla před pěti lety. Realizace se ale protáhla vzhledem k budování systému pro umělé zasněžování na všech sjezdovkách. „Jednáme se správou areálu, aby se hřiště každé jaro obnovilo a fungovalo jako stálé,“ říká Kryšpín. Golfové hřiště už například funguje na sjezdovkách na Severáku v Jizerských horách, mají zde devět víceméně standardních golfových jamek.

Říčkovský lyžařský areál se nachází na jihovýchodní straně vrchu Zakletý v nadmořské výšce 740-991 m nad mořem. Říčky patří k hlavním lyžařským areálům v Orlických horách, jsou známé i mezinárodními závody Skiinterkriterium, které se tu jezdí už přes půl století. V blízkosti střediska (cca 150 m) lze zdarma zaparkovat na parkovišti, které má kapacitu 300 osobních automobilů a 15 autobusů. Jen pět kilometrů od Říček je také devítijamkové hřiště Nebeská Rybná, které je vhodné především pro začátečníky a děti.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář