Staví se v Česku vůbec nová hřiště? Ano!

(GOLF) Letos nebude otevřeno žádné zcela nové golfové hřiště. Ale to neznamená, že golfový stavební ruch na českém území úplně utichl. Jeden nový areál se například už teď buduje v oblasti Posázaví, u Kácova.

V České republice se s výjimkou roku 2000 v uplynulém dvacetiletí každý rok objevilo alespoň jedno nové hřiště. Rekordními byly roky 2001 a 2004, kdy své brány otevřelo 10, resp. 11 hřišť. V posledních letech aktivita trochu klesla, od roku 2008 to byly zhruba čtyři nová hřiště ročně. V roce 2013 už jen dvě.

Průměrná doba vzniku hřiště se odhaduje na sedm let, což platí pro osmnáctijamkové hřiště; pro devítku může jít o něco rychlejší proces. Největší část zabere plánování, výkup pozemků, administrativa a získávání povolení. Stavba pak trvá rok či dva.

Dnešní situace je tedy odrazem stavebních záměrů z doby okolo roku 2008, kdy do Česka dorazila ekonomická krize. Jestliže v té době se to ještě hemžilo spoustou nových plánů a návrhů, dnes většina těchto plánů spí poklidným spánkem. Chybí nejen peníze, ale stejně tak odhodlání investora, víra v úspěch projektu. Všichni tuší, že hřišť je v Česku už relativně dost, především v poměru k aktivním hráčům.

Některé projekty mají ale k realizaci přece jen blíže než druhé. A některé se dokonce staví. To je případ hřiště v oblasti Posázaví, u obce Kácov, která leží mezi Českým Šternberkem a Zručí nad Sázavou. K hřišti jsem zatím nenašel oficiální stránky, ale z především úředních informací vyplývá, že investorem Resortu Kácov je společnost Sázava Parkland a.s. a stavební práce se týkají rozlohy 64 hektarů, což je běžná plocha pro osmnáctijamkové hřiště. Do oblasti jsem se před pár dny vydal na cyklistický výlet a viděl čilý ruch na stavbě: těžká technika už odkrývala horní vrstvu zeminy a plocha se chystala na tvarování.

Areál není přímo u obce Kácov, ale na druhém břehu Sázavy, u vesničky Zliv, které se bude z jedné strany dotýkat. Terén se svažuje přímo k toku Sázavy, nejvyšší bod je zhruba ve 370 metrech nad mořem, nejnižší o třicet metrů níže. Výhledy z budoucího hřiště se otevírají do bližšího okolí a na Kácov, do údolí řeky. Jinak je areál ještě docela nízko, vzdálenější horizont dosahuje 450-500 metrů výšky. Zázemí by mělo mít hřiště v místě bývalého závodu Lenka, kde by měla vedle golfu být nabídka i dalšího rekreačního vyžití.

Kácov je malebné i příjemně ospalé sídlo: přijel jsem do něj od místního nádražíčka, které si zahrálo v Tmavomodrém světě (ocházel odtud jeden ze dvou hlavních hrdinů) a které vypadá starosvětsky. Přejedete most postavený ještě z dílů z druhé světové války, pak jedete hlavní silničkou podél provorepublikových vilek. Na náměstí vás uvítá pohled na mohutnou, leč poněkud omšelou budovu zámku. Ten je dobře vidět i od řeky, kde je hezké posezení s restaurací u jezu. Je tu i místní pivovar založený už v 15. století. Na panorama městečka je nejlepší pohled z druhého břehu Sázavy.

K hřišti je to z centra ani ne dva kilometry, kácovský golfový areál bude mít určitě svého ducha daného pěkným okolím. Doslechl jsem se (tuto informaci však nemám ověřenou), že architektonický návrh dělala společnost Golfer, která navrhovala Hostivař nebo Mladé Buky, což jsou dobrá hřiště.

Hřiště také leží v oblasti, kde žádný srovnatelný areál není – pouze asi deset kilometrů odtud je malé hřiště Atrium v Trhovém Štěpánově. Ale jinak jsou nejbližší hřiště vzdálená několik desítek kilometrů: Konopiště či Loreta, případně Molitorov, jenž však leží už v úplně jiném regionu, v Polabí u Kouřimi. A také Casa Serena u Kutné Hory.

Cesta do Kácova z Prahy je po dálnici D1, je to sjezd na 49. kilometru. Dolů do Kácova a k hřišti je to pak asi osm kilometrů. To není žádná velká vzdálenost, byť úplně blízko z centra Prahy (a vzhledem k neoblíbenosti D1) to ideální také není. Ovšem hřiště může – podobně jako pyšelská Loreta nacházející se rovněž v rekreačním Posázaví – těžit z faktu, že do oblasti jezdí hodně lidí z Prahy na víkendy, mají tu chaty a chalupy.

Vzhledem k již zahájeným pracem lze odhadnout, že první míčky by na golfu v Kácově mohly létat už příští rok, maximálně v roce 2016. Uvidíme, jakou podobu bude nakonec celý areál mít a jak si také povede z hlediska ekonomického.

 

Komentáře k článku

J.A. (25.08.2015, 11:04)

\"Hřiště bude vesnici Zliv obtáčet ze tří světových stran, jamky budou umístěny jak na relativně rovinatějším prostoru západně, směřují zde k Sázavě, tak směrem na východ, kde se profil zvedá a míří k nejvyššímu bodu hřiště. Ten bude umístěn zhruba ve výšce 420 metrů nad mořem, naopak nejnižší bod hřiště poblíž Sázavy, resp. zdejší železniční trati, se nachází v cca 340 metrech.\" zdroj: http://www.golfdigest.cz/2015/07/hriste-u-kacova-roste-jako-z-vod-sazavy/

J.A. (25.08.2015, 11:01)

Narazil jsem na velmi podobný článek: http://www.casopis-green.cz/articles/view/2706-za-golfem-do-kacova Leckteré pasáže jsou zcela totožné. Těžko říct, kdo od koho opisoval, případně zda byl využit třetí zdroj společný pro oba články... Moc se mi nezdá zde uváděný malý výškový rozdíl 30 m, předpokládám, že autor v článku neuvažoval část areálu nad Zliví..., pak totiž musí být rozdíl výšek výrazně vyšší. V jiném a novějším článku z letošního roku se uvádí dokonce 27 jamek a dvojnásobná plocha 130 ha: http://praha.idnes.cz/golfove-hriste-kacov-0ru-/praha-zpravy.aspx?c=A150221_2141348_praha-zpravy_nub

Napsat komentář