Woods a Nadal shořeli jako troud

(GOLF) O víkendu vrcholil první grandslamový turnaj tenisové sezóny, Australian Open, kde ve finále hrála světová jednička Rafael Nadal. A pár tisíc mil přes oceán, na kalifornském pobřeží, se odehrával první golfový turnaj letošního roku, na kterém se prezentoval Tiger Woods, rovněž světová jednička. Oba dopadli bledě.

Sledovat trápení Rafaela Nadala ve finále proti papírově slabšímu Stanislasu Wawrinkovi nebylo vůbec zábavné. Wawrinka je sympatický bojovník, ale Nadal ho zatím vždycky vyprášil, Španěl stojí minimálně o půl třídy výš. Od prvního setu však bylo zřejmé, že Nadal jede jen na čtyři válce z osmi a že tohle finále si prohraje sám.

Wawrinka mohl svého soupeře smést ze stolu rychle, ale i on z Nadalovy hry-nehry znervózněl a hrál špatně. Nakonec přece jen „utrpěl vítězství“. Ale nechci tomuhle neokázalému Švýcarovi ubírat velký výkonnostní krok kupředu za poslední dobu. Za výhru nad Djokovičem v čtvrtfinále si ocenění jistě zaslouží.

Skok přes oceán za Tigerem Woodsem… Ten se na svém prvním letošním turnaji předvedl rovněž v podivné formě. První dvě kola ještě šla, končil je s výsledky even par, resp. mínus jedna, ale co předvedl ve třetím kole, to bylo něco nevídaného. Hororová řada dvou double bogey a pěti bogey za sebou a nakonec plus sedm pro dané kolo. A konec turnaje.

Nadal byl za svůj výkon australským publikem odměněn mručením, v případě Woodse spíš diváci jen tiše sledovali mizernou sérii a své znechucení si nechávali pro sebe. Ale kdyby na golfu panovaly poměry jako na fotbale, asi by Woods odcházel za hlasitého pískotu.

Nadal svoji frustraci dával najevo sebelítostí až pláčem, což působilo lehce komicky – šampión by měl trochu držet fazónu… Woods byl spíš totálně otrávený, což komické nebylo, ale důstojné také ne.

Nadal se nechal ošetřit a patrně za jeho výkon mohou fyziologické potíže, co je ale za Woodsovým výpadkem, to ví jen on sám. Možná jde také o nějaký zdravotní problém, o kterém mlčí. Ale to je méně pravděpodobné, protože když ho v minulosti nějaké bolesti sužovaly, dával to viditelně najevo. Zdravotní kompliakce byly znát například na Philu Mickelsonovi, který z turnaje musel odstoupit.

Možná jsou za slabým výkonem osobní problémy. Ale o tom můžeme jen spekulovat. Co vlastně Woods v posledních měsících ve svém životě prožívá, o tom veřejnost – stejně jako v dobách předskandálových – prakticky nic neví.

Možnou příčinou může být i fakt, že Woods při své delší mimoturnajové přestávce moc nedal tréninku a tudíž nemá potřebnou formu. Třeba se věnoval víc svým dětem a přítelkyni a na golf nemyslel. Je pro něj s postupujícím věkem určitě stále těžší hledat potřebnou vysokou míru motivace k udržení špičkové formy.

Anebo je to právě naopak? Byl až příliš motivovaný, chtěl na svém téměř domovském hřišti, kde už tolikrát uspěl, znovu bodovat a prostě se vnitřně nedokázal vyrovnat s tím, že tentokrát mu to nejde?

Jedna věc je ale na Woodsovi vidět už delší čas, minimálně poslední dva tři roky. Když nemůže bojovat o vítězství a soupeři mu viditelně utíkají, v podstatě turnaj odpíská a jen z nutnosti ho dohrává. Woods vždycky bojoval jen o první místo a nic jiného nebral, s věkem se tento jeho rys zvýrazňuje. Narozdíl od drtivé většiny jeho kolegů mu nejde o peníze, nezajímá ho finanční žebříček. Jiní hráči bojují o první desítku a pár set tisíc dolarů navíc, Woods však počítá jen turnajové výhry, hlavně ty z majorů. World Golf Ranking i body ve FedEx Cupu jsou mu celkem fuk.

Každý sportovec si vybírá slabé chvilky, šampióni však většinou bojují dál, i kvůli divákům. Woods určitě v minulosti také takhle bojoval, snažil se, ale v posledních letech jakoby jeho vůle už ochabovala. A tak prostě jednou dohraje tak mizerně, jak to předvedl nyní.

Woodsův přístup k věci se nám coby divákům nemusí líbit, můžeme s ním i hlasitě nesouhlasit – ale je to asi to jediné, co s tím lze dělat. Možná to nechává na Woodsově mediálním a fanouškovském obrazu své šmouhy, ale všichni přece víme, jak rychle tyhle šmouhy mizí v okamžicích, kdy hraje skvěle a vyhrává. Lidé snadno zapomínají a Woodsovi už prošly mnohem větší průšvihy než těch 79 ran v jednom kole.

 

 

 

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář