Všudehrálů je po první sezóně šest desítek

(GOLF) Počtu šedesáti jedna členů dosáhl během prvního půl roku své existence golfový Spolek Všudehrálů. A tři členové mají dokonce odehrán plný počet 101 hřišť v České republice. Statistiky spolku však také ukazují některé obecné trendy českého golfu.

Golfový Spolek Všudehrálů byl založen letos na jaře a sdružuje ty české golfisty, kteří mají odehráno šedesát a více hřišť v Česku. Prakticky hned po spuštění webových stránek www.vsudehralove.cz, kde si může každý český golfista spočítat, na kolika hřištích hrál, se členy Spolku stala desítka hráčů. V průběhu roku pak přibývali další, především po víkendech se počet rozrůstal vždy o několik členů.

Na konci října tak dosáhl počet členů šedesáti jednoho. Z nich mají tři hráči odehráno 101 hřišť, tedy všechna česká znormovaná hřiště. Jedním z této trojice je i spoluzakladatel Spolku Jiří Kryšpín, dalšími jsou Aleš Laboutka a Zdeněk Vojtíšek. Po nich následují čtyři hráči, kteří mají více než 90 odehraných hřišť. Do počtu 80 a více se přitom vešlo 13 hráčů. Nepočetnější jsou nicméně hráči s 60-70 odehranými hřišti, těch jsou více než dvě třetiny členů Spolku. Průměrně má člen spolku odehráno 70 hřišť.

Zajímavá jsou také fakta, která hovoří o tom, kdo jsou vlastně členové Spolku. Průměrný hendikep člena je 15. Patnáct hráčů má singl hendikep, ale několik jich má také nad 30. Členem je i jeden profesionál. Výrazně převažují muži, žen je pouze pět – ta v žebříčku nejvýše postavená má odehráno 80 hřišť. Nejstaršímu členovi je 73 let, nejmladšímu 20 let. Téměř desítka Všudehrálů je starší více než 60 let. Většina členů pochází z Prahy a okolí, členové však pokrývají obecně celou republiku, od Plzně po Ostravu.

Významná jsou data, která vypovídají o tom, jaká hřiště členové Spolku už navštívili. Tyto údaje odrážejí i obecné chování českých hráčů-fýčkařů, kteří jezdí hrát na různá hřiště. Data vypovídají i o obecné oblíbenosti jednotlivých hřišť.

Ze statistik jasně vyplývá, že pokud už se hráč vydá na cestu za hrou do vzdálenějších míst, tak se jedná především o osmnáctijamkové hřiště. Celkem 90% členů Spolku má odehráno víc než polovinu osmnáctek v Česku. A rovných 80% hráčů už hrálo na čtyřiceti osmnáctkách. V Česku je přitom v současnosti 49 areálů s osmnácti jamkami, z toho 6 má více než 18 jamek. Dalších 47 hřišť má 9 jamek a 5 hřišť 6 jamek. Naopak zhruba 50% členů zatím nehrálo na polovině devítek. Chybí jim především hřiště na Moravě – Těšetice, Búřov, Radíkov, Holešov či Hukvaldy.

Každý člen Spolku přitom hrál už na Konopišti, ve Mstěticích, Poděbradech a na Černém Mostě. Mezi další enormně navštívená osmnáctijamková hřiště (pouze jeden či dva hráči z 61 je nemají) patří Karlštejn, Benátky, Dýšina, Cihelny, Nová Amerika, Darovanský Dvůr, Kunětická Hora, Mnich a Ypsilon. Mezi hřiště, kde hrálo více než 90% členů Spolku Všudehrálů, pak patří další více než desítka hřišť – např. Mariánské Lázně, Sokolov, Beřovice, Karlovy Vary, Mladé Buky, Mladá Boleslav, Telč či Čertovo Břemeno.

Naopak nejméně navštívená je Casa Serena, soukromé hřiště s omezeným povozem. Ale i tak zde hrál už každý druhý člen Spolku. Z osmnáctek s normálním provozem jsou nejméně navštívené Kravaře na severní Moravě, kde však hrálo už slušných 58% členů Spolku. A severočeská Barbora, která je o příčku výš, má už přes 70% hráčů. Na loni otevřenou Loretu přitom stačilo dorazit přes 73% členů Spolku.

Menší zájem o devítky a šestky dokládá i fakt, že v této kategorii nenajdeme hřiště, na kterém by hráli všichni členové Spolku. Nejvýše se umístil pražský Motol, kde hrálo už 58 hráčů z 61, na dalších příčkách jsou Štiřín, Hodkovičky, Líšnice, Hostivař, Terezín-Kotlina a Stará Boleslav; tato hřiště už vyzkoušelo přes 90% členů spolku. Hřiště uprostřed tabulky, například Teplá, Bitozeves, Prosečné, Most, Cínovec, Janov mají mezi členy Spolku navštívenost zhruba 50%. V závěru tabulky jsou již zmíněné devítky na Moravě, k nim lze ještě přiřadit jedno české hřiště – Srbsko. Tato hřiště má odehráno méně než 25% Všudehálů.

Na šestijamková hřiště jezdí Všudehrálové málo: jen 40% členů má odehraný „nejúspěšnější“ Yard Resort na okraji Prahy, ale například již dvacet let existující Krásný Dvůr u Žatce vyzkoušelo jen 18% hráčů. A letos otevřenou šestku Město Albrechtice má jen 8% hráčů.

Všudehrály čeká letos na podzim ještě jedna specifická aktivita: členové by se měli zúčastnit velkého všudehrálského Hodnocení hřišť. Jednotlivé areály budou členové přes webové stránky hodnotit ve čtyřech kategoriích (Hra, Zázemí + služby, Příroda – estetika, Atmosféra), výsledky by měly být známy do konce roku.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář