Typický český golfista. Zatím nevíme, jak vypadá.

(G 353) Už dlouho mi vrtá hlavou, kdo vlastně v Česku hraje golf. Jsou to lidé úspěšní či průměrní, starší nebo mladší, jen z velkých měst nebo i z těch menších? Kolik asi vydělávají a jaký sociální status ve společnosti zaujímají?

Zkoušel jsem dohledat nějakou významnější sociologickou studii, která by na tyto otázky odpovídala. Ale žádnou jsem nenašel (pokud byste o nějaké věděli, pošlete mi info na andrej.halada@email.cz). Určitě existují podobné rozbory v zahraničí, ale na internetu jsem takové našel, jen pokud jde o USA. A šlo o komerční produkt, jehož data si musíte za poměrně vysokou částku koupit.

Jestliže tedy chceme zjistit, kdo vlastně v Česku hraje golf, musíme jít jen po dílčích faktech. A mnohdy ani ne po faktech, jako spíš odhadech či domněnkách. Přesto jsem si řekl, že se o „nástin obrazu českého hráče“ pokusím. Berte však některé mé dedukce s rezervou, nečiním si naprosto nárok na objektivitu.

Co víme s jistotou? Z federačního serveru lze poměrně spolehlivě zjistit věk českých hráčů. Průměrně je českému golfistovi 39 let. Asi 13% hráčů má věk do 20 let, nejsilnější je skupina 36-45 let, která tvoří plných 30% hráčů. Dalších 20% hráčů je ještě starších, 46-55 let. Golf tedy není sportem mladších, ale spíše střední věkové skupiny.

Nejvíce hráčů je organizováno v klubech ve Středočeském kraji a v Praze. Zde je také nejvíce hřišť (celkem 24), sídlo tu má i hodně drajvingových klubů, indoorových klubů i klubů bez golfového zařízení. Sečteme-li počty členů těchto klubů, vychází nám, že skoro 40% hráčů golfu se rekrutuje ze středu Čech.

Nic nám to ale neříká o tom, jaké zaměstnání má „typický“ golfista, kolik bere peněz, kolik za golf utratí atd. V tomhle směru data chybí. Nicméně při troše všímavosti můžete prostým pozorováním odhadnout některé věci.

Pro mne osobně je například určitým vypovídajícím faktem to, jaká auta stojí na parkovištích u hřišť. Prakticky každý golfista musí na golf dojet autem, je přitom vcelku jedno, zda je jeho vůz vlastní či firemní (pokud má ve firmě lepší auto, zastává i vyšší pozici). Je skutečně zásadní rozdíl mezi vozy stojícími na parkovišti na Konopišti, v Písku-Kestřenech nebo při devítce Janov v severních Čechách. Je i viditelný rozdíl mezi tím, jak oblečení a vybavení jsou lidé na Albatrossu a na devítce Na Vrších u Hradce Králové. A jinak také vypadají lidé v klubovně na Karlštejně a jinak v Pobořánkách.

Pokud jde o automobily, tak na malých hřištích je jejich skladba pestrá. Sem tam vůz prémiové značky, ale většina vozů je střední třídy (octavia, passat, mondeo), stejně tak je tu ovšem i dost vozů levnějších (fabia atd.) případně starších. Naopak na dražších hřištích jsou malé vozy v menšině, zato střední třída výrazně převládá. Je tu i dost vozů SUV. A pokud jde o nejdražší areály, tak tam najdeme většinou vozy minimálně za půl milionu korun, přičemž hojně jsou tu zastoupeny značky BMW, Audi, Mercedes či Volvo.

Lze z toho něco konkrétního vyvodit o hráčích, majitelích? Nevím, ale sám pro sebe jsem si vytvořil charakteristiku, která je sice široká, ale právě proto snad i pravdivá: golf v Česku nehraje ta chudší polovina obyvatel. Hrají ho především lidé, kteří mají vyšší, než je průměrný příjem (nyní 24 000 korun měsíčně hrubého). Neplatí to bezvýhradně, ale většinově určitě.

Odhaduji tedy, že golf v Česku hrají příslušníci střední třídy, vyšší střední a nejvyšší. Ovšem s tou střední třídou je to také trochu relativní. Jde podle mne o střední třídu Prahy a středních Čech, která je ovšem celkově na vyšší finanční úrovni než střední třída například na Vysočině. Průměrný plat v Praze je totiž 30 000 korun, ve středních Čechách už to jde na zmíněných 24 000 korun a nejméně se bere v Karlovarském kraji, něco přes 20 000 korun.

Zkuste si mimochodem vy všichni, kdo čtete tyto řádky, uvědomit, kolik je váš měsíční příjem. A kolik asi tak berou vaši kolegové a kamarádi golfisté. A jakou práci mají, jakou pozici v zaměstnání zastávají.

Právě na to zaměstnání se vždycky ptám, když hraju s někým, koho neznám. Je to ode mne možná drzost, ale jsem prostě zvědavý… (a neptám se hned na první jamce, ale až tak po hodině hry). Skoro všichni mi ostatně docela ochotně odpovídají. A je to docela zajímavé spektrum. I když také docela ohraničené.

Ještě jsem se nesetkal s golfistou, který by měl nějakou výrazně manuální práci. Nepotkal jsem golfistu pošťáka, řidiče autobusu, prodavačku atd. Potkávám lidi se SŠ a VŠ vzděláním, pracující např. ve službách. Vídám i běžného bankovního či pojišťovacího úředníka, ale také lidi zaměstnané ve státním sektoru (zde ovšem většinou střední pozice). Setkávám se i s hráči zastávající různé odborné profese (lékaři, technici, právníci). Potkávám samostatně vydělávající jedince tzv. svobodných povolání i samostatné podnikatele. Případně jejich rodinné příslušníky. Samozřejmě je tu velká škála lidí z ryze byznysové sféry, manažeři, od těch nižších (firemní octavia) až po vyšší (VW Passat a posléze Audi).

Můj průzkum je samozřejmě výrazně subjektivní a je ovlivněn i tím, že hraju hodně ve středních Čechách, na hřiště na okrajích republiky se tak často nedostanu. Je proto možné, že tady bude pracovní zařazení golfistů trochu jiné.

Zajímavá by mohla být informace o tom, kolik lidé za golf u nás měsíčně utratí. Jenže tohle opravdu nevím a taky se na to neptám. Za sebe jen můžu říct, že když jsem byl svobodný a bezdětný, tak jsem za golf dával asi tak 5 000 měsíčně. A z různých debat na golfových serverech jsem také vydedukoval, že právě tahle hranice je pro běžné singles třicátníky limitní. Teď, když mám dvě děti, se snažím šetřit a využívám všechny možné výhody, slevy. Pět tisíc už nedám ani náhodou.

Je ta hranice pěti tisíc za měsíc hodně nebo málo? Pro někoho budou třeba i tři tisíce hodně. Záleží i na tom, zda do téhle sumy počítáte peníze za benzín. Tím totiž náklady výrazně rostou. Zkuste si proto spočítat, kolik jste za loňskou sezónu celkově zaplatili. Na kolik vás zábava jménem golf přišla. Vezměte všechny peníze za fýčka, benzín, výbavu, ale třeba i jídlo po hře. A pak zasaďte dané peníze do celorepublikového nebo pražského průměrného výdělku. Nabízí se otázka, nakolik si běžná česká (nikoli pražská) rodina se dvěma dětmi může dovolit hrát golf.

Golf v Česku se asi nijak neliší od situace, která panuje v ostatních zemích, hlavně těch západních. I v Rakousku, Německu, ve Francii atd. ho hrají lidé finančně vcelku zajištění, spíše z větších měst. Ve Skotsku ho hrají určitě i lidé s nízkými příjmy a tzv. obyčejní, ale to je dáno tradicí. Ve Švédsku ho hraje půl miliónů lidí proto, že sport obecně se ve Skandinávii pěstuje a Švédové jsou i jedním z nejbohatších národů na světě. V USA ho nehrají ti chudší, jejich sportem je hlavně basketbal, ale golf je velmi rozšířený mezi střední a vyšší třídou.

Mám ještě jednu konkrétní zkušenost. Jednou v sobotu dopoledne jsem jel hrát na Hlubokou, což je běžná osmnáctka. Hned po hře jsem sedl do auta a jel na koupaliště do Veselí nad Lužnicí – taková normální pískovna s velkým rybníkem. Ten rozdíl mezi prostředím a lidmi na standardním golfu a lidmi na standardním koupališti byl zřetelný. Neříkám, že jedni jsou výš než ti druzí, jedni lepší než druzí. Jen konstatuji, že to byly skutečně odlišné světy.

Komentáře k článku

Napsat komentář