Proč náhle skončila Casa Serena?

(G 373) Byl to velmi příjemný turnaj. Letos se ale neuskuteční. Řeč je o Casa Sereně Open, turnaji evropské seniorské tůry, který se v Česku konal od roku 2008. Pro všechny bylo ohlášení jeho absence velkým překvapením.

Hřiště Casa Senera určitě patří mezi TOP 5 českých golfových areálů. Postavil si ho jako soukromou „zahrádku“ Terry Gou, tchajwanský podnikatel v počítačové sféře. Byl to také on, kdo se rozhodl pořádat zde prestižní golfový turnaj evropské úrovně. Stálo ho to nemalé peníze, prize money byly ve výši několika stovek tisíc eur. Navíc organizace turnaje stála další peníze.

Odměnou však byl skutečně reprezentativní turnaj v nádherném prostředí, kam přijížděly silné osobnosti ze startovního pole evropských golfových hráčů nad padesát let. Pokud Gou, jeho firma Foxconn a její česká pobočka (má továrny v Kutné Hoře a Pardubicích) měli za cíl zviditelnit se důstojnou sportovní akcí, pak se jim to podařilo splnit.

casa serena132

Casa Serena

Když zhruba měsíc a půl před konáním již pátého turnaje přijde zpráva, že se nekoná, je to samozřejmě nečekané. Důvody? Údajně jde o důsledek potenciálního ukončení spolupráce se společností Langer Sport Marketing, která turnaj organizačně zajišťovala v minulých letech. Nový promotér nabídl jiné podmínky, LSM se tím ovšem cítila dotčena. A protože LSM má své vztahy s vedením tůry, došlo ze strany European Senior Tour ke zrušení turnaje. Trochu zvláštní, ale dokazuje to jen, že zákulisními nitkami se tahá všude na světě.

Zrušení turnaje přišlo jen krátce poté, co se v Česku neodehrála další evropská významná golfová soutěž, turnaj European Tour na Čeladné. Tady byly důvody jasné a v podstatě očekávatelné: chyběly peníze. Naštěstí se uskutečnil alespoň turnaj Ladies European Tour na Albatrossu, navíc reference o něm byly skvělé. To ale bývaly o Casa Sereně také – o to víc je postoj European Senior Tour dost podivný.

Česko je z hlediska golfové západní Evropy slabší zemí. Chybí peníze, chybí rozvinutější ekonomické struktury, vlivní lidé na důležitých postech. Nejsou stovky tisíc fanoušků a rekreačních hráčů, chybí široké pole špičkových hráčů. Golfové Česko nestojí cizině za velký zájem. Naše snahy o proniknutí do vyšších sfér sledují možná se sympatiemi, ale když přijde na lámání chleba, nejsme pro ně důležití.

Měl jsem turnaj na Casa Sereně rád, a to i díky faktu, že jsem mohl osobně poznat paní Chang, která se svým manželem, šéfem českého Foxconnu, celou akci připravovala. Charakterizuje ji naprostá korektnost v jednání, velmi vstřícný a ochotný přístup a také dávka velkorysosti. Nevím, jak se na působení Foxconnu v Česku dívají lidé z jiných stran, ale z té golfové má firma určitě dobré jméno. O to víc vzniklá situace mrzí.

Snad to ale neznamená, že turnaj je navěky odepsán. Záleží na tom, zda Gou (či český Foxconn) bude po téhle lapálii ochoten do akce dávat další peníze. Nechce se mi navíc moc věřit tomu, že by se European Senior Tour jen tak vzdala turnaje, který patřil k těm nejštědřeji dotovaným. Možná příští rok dojde k nové dohodě, za nových podmínek a s čistým stolem. V každém případě hřiště jako Casa Serena si určitě zaslouží, aby se o něm i nadále vědělo.

Komentáře k článku

Napsat komentář