Pokus o analýzu podvodníka

(GOLF) Disciplinární komise ČGF zastavila minulý týden jednomu amatérskému hráči na rok soutěžní činnost, protože byl přistižen, jak si výrazným způsobem upravil výsledky na skórkartě. Co vlastně žene člověka k podvádění?

Podle komise ČGF hráč Z.V. vědomě podváděl, protože po podepsání skórkarty zapisovatelem si při cestě k místu odevzdání karet na té své přepsal sedm až osm výsledků. Díky tomu na karlštejnském turnaji letos na konci srpna nejen vyhrál svoji kategorii, ale ještě si výrazně zlepšil hendikep. Pokud chcete znát jméno tohoto hráče-podvodníka, najdete ho na severu ČGF, přesněji na výsledkové listině turnaje ZDE.

Dotyčný hráč má nyní hendikep 10,0 a bude ho mít minimálně ještě rok, protože nesmí hrát turnaje ČGF. Kladu si v tomto případě otázku, co člověka s vcelku nízkým hendikepem 10 vlastně vede k tomu, že chce mít ještě lepší hendikep? A že chce vyhrávat za každou cenu?

Pro odpověď nemusím chodit daleko. Začnu u sebe. Mám už dlouhé roky hendikep mezi 10-12 a samozřejmě bych rád šel „na singla“. Jenže mám smůlu, protože jsem v podstatě bogy golfista, který hraje stabilně 13-18 ran nad par. Tudíž musím jednou za čas „ulétnout“ a zahrát třeba 80, 81 atd. A to jde fakt těžko; obvykle je to shoda dobrých okolností. Ale moc se tím netrápím, dobře vím, že na „singla“ ve skutečnosti nemám, takže bych byl brzy zase nad touhle metou.

Na jednu stranu tedy lze „porozumět“ touze dotyčného hráče, který sžírán mučivou osobní ctižádostivostí prostě „musel“ podvádět. Na straně druhé se samozřejmě zachoval naprosto nepřípustně a navíc jako pořádný hlupák. V prvé řadě pro ten podvod, ale taky proto, že to provedl tak naivně a pitomě, když si přepsal hned tolik jamek.

Když se také podíváme detailněji na výsledky dotyčného hráče, který mimochodem hraje golf již minimálně deset let, zjistíme, že během pěti let 2008-2013 šel z hendikepu 20,1 na 15,1. Přitom ještě v roce 2013 bylo jeho nejlepším výsledkem +18 ran na kolo (další výsledky: +27, +28 atd.). Ovšem v roce 2014 hraje +7, +10, +15, +16. Nečekaný výkonostní skok, tak najednou po deseti letech hraní… Ale jen on ví sám nejlíp, jak hraje.

Tento hráč mi také potvrzuje fakt, o němž jsem už dlouho přesvědčen. A totiž že nejvíce podvodníků se rekrutuje právě z kategorie hráčů s HCP mezi cca 9-20. A jde o hráče, kteří hrají už několik let, jsou tzv. zkušení. Tito hráči nejenže vědí „jak na to“, ale zároveň už „na to nemají“. Přesněji: došli už na mez svého hendikepu, jsou to klasičtí bogygolfisti či jen o něco lepší, kterým však jejich technická úroveň hry nedovoluje hrát stabilně pary. A rozdíl mezi tím hrát pary a hrát bogy je obrovský. Museli by být delší, přesnější, mnohem víc trénovat atd. A to jim nejde nebo se jim nechce.

Většina hráčů se s faktem, že už nebudou hrát lépe, nebudou vyhrávat turnaje, nebudou snižovat hendikep, smiřuje. Byť nerada, protože co si budeme namlouvat: trochu to bere radost ze soutěžního rozměru golfu. Jenže někteří hráči to prostě neunesou. Zažil jsem pár pánů ve věku mezi 35-55, právě v této HCP kategorii, kteří měli očividnou tendenci si přilepšovat. Šli na to chytřeji než výše zmíněný podvodník. Nenápadně jedna rána sem, druhá rána tam. Najednou je to místo 35 stablů 37, hned zlepšeníčko a šance na výhru v kategorii 0-18, kde se na bedně někdy stojí i s 37 stablefordy…

Jestliže dotyčný hráč byl odhalen především díky odvaze, duchapřítomnosti a aktivitě (a jistě i upřímnému naštvání) svých kolegů z flightu, pak je téměř jisté, že desítky (nebo dokonce stovky?) jiných, asi také menších podvodů a podvůdků při těch tisícovkách turnajů, co ročně u nás konají, odhaleny nejsou. Mnoho hráčů má sice pocit, že jejich spoluhráč si mohl přilepšit, ale důkazy většinou chybí.

Setkal jsem se i s tendencí si „přilepšovat“ u hráčů s hendikepy horšími, třeba mezi 30-50, ale tam jde většinou o neznalost nebo opomenutí, nikoli o jasný záměr. Nevím, jestli se hodně podvádí v kategorii nízkých singlhendikepových hráčů, ale já žádného takového nepotkal. Připadá mi, že když člověk hraje už tak dobře, že je schopen stlačit své výsledky pod 80, tak to taky nemá zapotřebí. Ale možná se mýlím, vykukové a podfukáři mohou být všude.

Je dobře, že ČGF vydala toto rozhodnutí. Trest údajně mohl být ještě vyšší, ale já myslím, že největším trestem je stejně to, že o dotyčném hráči teď každý ví, že podváděl. U většiny golfistů je prostě vyřízený. Ostatně pamatuje na mediálně propraný případ hoteliéra Dvořáka, který v roce 2007 podváděl na Ypsilonce? Já si ho pamatuju dodnes. A kdo ne, podrobnosti najde ZDE.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář