Počet všudehrálů už překročil rovnou stovku

(GOLF) Po dvou letech a dvou měsících existence má golfový Spolek Všudehrálů už přes sto členů. Člen s pořadovým číslem 100 a hned na to členka s číslem 101 se objevili teď na začátku června 2016.

 

Spolek Všudehrálů sdružuje ty hráče, kteří mají odehráno alespoň 60 nebo více golfových hřišť v České republice. Spolek byl založen na jaře roku 2014 Jiřím Kryšpínem a golfovým publicistou Andrejem Haladou a prezentuje se webem www.vsudehralove.cz. Zde si může každý hráč spočítat, na kolika hřištích hrál. Vždy na konci roku také Spolek vyhlašuje Všudehrálské hodnocení hřišť, kdy členové hodnotí jimi odehrané areály. V prvním roce vyhrály Mariánské Lázně, v druhém je předstihla Ysilonka.

Rovným stým členem Spolku Všudehrálů se nyní stal Aleš Fremut, a to 7. června 2016. Hned den na to se objevila další členka, hráčka s 62 odehranými hřišti.

Na sdělení, že je jubilejním stým členem Spolku, reagoval Aleš Fremut mailem Jiřímu Kryšpínovi. Jde o výjimečně upřímné sdělení, které také zajímavým způsobem vypovídá o tom, jak může hráč přistupovat ke hře, jaký pro něho má význam a jak se její vnímání postupem doby mění. A lze v něm najít i spoustu podnětných myšlenek týkajících se třeba rychlosti hry.

„Když jsem se v loňském roce o Všudehrálech dozvěděl, přišlo mi to jako trochu divné – říkal jsem si, co ti lidé z toho vlastně mají,“ píše stý Všudehrál Aleš Fremut. „V prosinci 2015 jsem se po třech letech hraní dostal na singl handicap a letošní sezóna se mi od začátku nějak nedařila. Hraní bylo výsledkově 30-33 stablefordů, golf mě pomalu přestával bavit. Byl jsem ty tři roky hodně zapálený pro turnajový golf a ročně jsem odehrál i 90 turnajů. Letos mi ale chyběla výzva a začal jsem uvažovat o tom, že golf přestanu hrát.“

„Pak jsem si ale vzpomněl na Všudehrálský spolek a postavil před sebe novou výzvu,“ pokračuje ve svém líčení. „Začal jsem asi jako všichni, součtem aktuálně odehraných hřišť. Měl jsem jich 35 a minimálních 60 se mi zdálo jako nesplnitelná podmínka. Vyrobil jsem si však mapu hřišť, kde jsem nehrál, a začal si je dávat do logisticky dosažitelných celků, které jsou blízko sebe a daly by se objet ideálně v jednom dni. Chytlo mě to tak, že jsem hrál v jednom dni i pět různých devítijamkových hřišť, nebo tři devítijamkové a jedno osmnáctijamkové. Padlo na to několik víkendů, naštěstí ale mám velmi tolerantní rodinu.“

Na to, jak hry probíhaly, Aleš Fremut vzpomíná: „Měl jsem i dost štěstí na provoz na hřištích, protože se daly většinou odehrát poměrně rychle. Nebo taky štěstí na velmi vstřícné kolegy golfisty, kteří mne pouštěli před sebe, aniž bych o to sám musel požádat. Nebylo pak problém hrát devítku kolem hodiny a patnácti minut a osmnáctku za dvě a půl až tři hodiny. Začalo mě tedy i bavit hrát poměrně rychle a v tempu. Nevím proto, jestli se vrátím k turnajovému golfu, kde je tempo hry obvykle velmi pozvolné.“

Během svých her proměnil hráč i svůj vztah k devítijamkovým hřištím: „Dřív jsem zastával názor, že nehraju devítky. Prostě, když už jedu na golf, celá ta cesta, věci – tak jdu hrát „pořádné hřiště“. Překvapilo mě však, kolik velice pěkných a často i velmi kvalitních devítek u nás existuje. Pro sebe jsem našel novou zálibu v cestování a poznávání nových hřišť a zároveň mě baví i jejich hodnocení. Proč to celé říkám: chtěl bych Všudehrálům a jejich myšlence poděkovat za novou výzvu a vlastně i malou záchranu mého golfu. Rád budu součástí tohoto projektu. “

Tolik stý Všudehrál Aleš Fremut.

Všudehrálský spolek má tedy už 101 členů a Jiří Kryšpín věří, že počet bude i nadále růst. Vždyť právě poznávání různorodosti golfových areálů je jednou z nejlepších věcí, kterou může hráč podniknout. Zároveň Kryšpín apeluje na fakt poctivosti členů Spolku: „Nikdo z nás nezkontroluje, jestli si hráč hřiště nepřidává. Proto jsme využili a zparafrázovali příběh Julia Fučíka, z nějž se zkreslením historie stal někdo jiný, než nejspíš ve skutečnosti byl. Proto říkáme „Lidé hrajte, ale nestavte svou slávu na lži“.

Spolek uděluje zlatý, stříbrný a bronzový Fučíkův golfový odznak za dosažení limitu 100, 80 a 60 hřišť. V Česku je nyní 103 znormovaných hřišť, v součtu však ponechává Spolek i ta, která provoz přerušila (Lipno, Oderský Park nebo Trhový Štěpánov). Zlatým odznakem za více než 100 odehraných hřišť se dnes může pyšnit šest hráčů, dalších dvanáct stříbrným. Zbytek je na úrovni bronzových odznaků, přičemž největší koncentrace je těsně nad šedesátkou odehraných hřišť. Do 62 hřišť má odehráno 33 všudehrálů. Tato čísla se během sezony mění spíše skokově a zejména v její druhé polovině, kdy si hráči při ohlédnutí nad létem připíší najednou více nově odehraných hřišť.

Průměrný věk všudehrálů je něco přes 51 let, i když tendence je s přibývajícími členy spíše drobně klesající. Nejstaršímu je 75 let, ve věkové skupině 40-60 let je přes 70 hráčů. Mezi stovkou Všudehrálů je zatím jen 12 žen. Při pozorném čtení žebříčku najdeme několik zřejmě partnerských dvojic.

Mezi Všudehrály najdeme i několik majitelů golfových hřišť, jsou zde prezidenti i viceprezidenti golfových klubů. Herní kvalita je poměrně vysoká. Je zde jeden PRO, 23 hráčů má HCP pod 10 (nejnižší je 0,3). Největší koncentrace hráčů je okolo hcp 15, téměř polovina Všudehrálů. Dalších 24 členů má mezi 20-30.

Více se dozvíte na www.vsudehralove.cz. Spočítejte si i vy počet odehraných hřišť!

 

Komentáře k článku

Napsat komentář