Golfové hole po čase vyměňte. Uvážlivě.
(G 349) Většina hráčů mění své golfové vybavení. Někteří golfisté si kupují nové hole každý rok, protože doufají, že se tím jejich hra zlepší. Jiní hráči nosí v begu stále ty hole, se kterými začínali. To jsou však krajní případy. Průměrný hráč mění, ale s rozmyslem.
Není v dnešní spotřební době nic vzdálenějšího pravdě než tvrzení: „Golfové hole vám vydrží celý život“. Občas jsem tuhle sentenci slýchal od prodavačů v golf shopech, občas od lidí, kteří chtějí zdůraznit, jak je golf finančně nenáročný z hlediska vybavení. Upřímně: jen minimum hráčů dnes hraje s holemi starými deset či více let.
Sportovní náčiní hmatatelně stárne zhruba v řádu jednoho desetiletí. Mám osobní zkušenost s cyklistickými koly, lyžemi i tenisovými raketami. Horské kolo jsem měl jedenáct let, a když jsem si pak koupil nové, byl to docela výrazný rozdíl. Proměnil se materiál, zvýšil zdvih přední vidlice, brzdy už jsou kotoučové, narostl počet koleček vzadu… I lyže jsou zcela odlišné, za posledních deset let se naplno projevila carvingová revoluce. U tenisových raket se zase používá jiný materiál, rakety jsou pocitově měkčí a pružnější. V porovnání s kolem nebo lyžemi jde ale o menší změnu.
Za deset let aktivního používání se sportovní náčiní také opotřebuje. Kolo mi vydrželo 50 000 kilometrů, ale hodně věcí jsem na něm postupně měnil. Lyže ztratí pružnost a hrany nelze přebrušovat do nekonečna. Tenisová raketa je na okrajích odřená, měnil jsem ale jen grip. Ukazuje se, že čím je nástroj jednodušší, tím více vydrží. Golfové hole jsou jednoduché, vydrží hodně, ale za deset let hraní se určitě změní pružnost shaftů a gripy je potřeba vyměnit.
Rozdíl mezi golfovými holemi z roku 2002 a 2012 byste určitě poznali, změn je poměrně hodně. Hlavní posun je v oblasti tolerance. Dnešní hole mnohem více odpouštějí než tehdejší, jsou schopné hráči výrazně pomoci dostat míč do vzduchu. Velkou proměnou prošly drivery, to je kvalitativní skok srovnatelný třeba s nástupem kotoučových brzd u kol. Také se masově prosadila oblast hybridů. Naopak velmi málo se proměnily wedge a také některé typy putterů zůstávají pořád stejné.
Nejvíce se technologické proměny promítly do kategorie holí pro nejširší hráčskou skupinu, pro průměrné a občasné golfisty. Naopak ve sféře holí pro špičkové hráče (žiletky) se žádné výrazné změny neodehrály. Stojí za zmínku, že v tenisu můžeme vidět podobný trend. Za posledních dvacet let se obrovsky změnila kolekce raket pro rekreační hráče, především narostla velikost hlavy, aby se rekreantům snáze a dobře trefoval míček. Naopak raketa Wilson, se kterou dnes hraje Roger Federer, je konstrukčně tentýž typ, jaký byl k vidění už počátkem 90. let. Je to extrémně těžká raketa, s malou hlavou, ale velmi přesná. Taková tenisová žiletka.
Z pohledu běžného rekreačního hráče nepřináší častá výměna holí výrazný efekt. Každoroční nové modely jsou hlavně marketingovými tahem, jejich vylepšení jsou patrná až v delším horizontu tří či pěti let. Kupovat si každý rok nové hole může být i kontraproduktivní, protože než si hráč zvykne, už by měl mít nové. Případně mu ty nové dokonce nesedí tak dobře, jako ty staré… Podle zkušeností z jednoho pražského golfového obchodu mění čeští hráči hole zhruba po čtyřech, pěti letech. Rychlejší obměnu provedou hráči ve chvíli, kdy se z kategorie začátečníka posunou do kategorie středního či nižšího hendikepu.
Za posledních pět let se technologie golfových holí posunula, ale nijak dramaticky. V případě želez jde jen o cizelaci nastoupeného odpouštěcího trendu, větší vývoj je znát u driverů. Dnešní trend například zohledňuje možnost nastavit hlavu hole do různých směrů. Před pěti lety se zase objevily „čtvercové“ tvary driverů a argumentovalo se vysokým momentem setrvačnosti. Že by tyto změny ale přinesly hráčům skutečně výrazné zlepšení vyjádřené třemi či pěti ranami na kolo, to bych si rozhodně netroufl tvrdit.
Jestliže výměna holí po deseti letech přinese opravdu jiný herní pocit a může hráči snad zajistit i lepší výsledek, výměna holí po pěti letech má do značné míry psychologické a pocitové důvody. S novými holemi se člověku náhle může hrát „lépe“, ale mnohdy se hra po určitém čase dostává do starých kolejí.
Osobně jsem měnil hole vcelku často, mýma rukama prošly už čtyři sady želez a pět driverů – to vše za osm sezón. Prostě jsem to „pocitově“ nevydržel a doufal, že se díky tomu zlepším. Skutečnou změnu jsem ale zaznamenal hlavně v okamžiku, kdy jsem grafitové shafty vyměnil za ocelové. Jsou přesnější a jejich větší váha mi i pomáhá k plynulejšímu švihu. Jinak hlavy všech holí byly dost podobné. U driverů je vývoj znát mnohem víc. Ale i tady mám dojem, že s driverem z roku 2006 jsem pálil stejně daleko, jako hraju s tím dnešním, který je model 2011.
Sportovní vybavení včetně golfových holí stárne, ale spíše než fakticky zastarává „morálně“. Vypadá staře, ohraně, ohmataně. Lze ho určitě používat, jeho funkčnost nemusí být menší, ale člověku se už jaksi nechce. Raději by něco nového, co vypadá hezky a moderně. Spotřební civilizace se valí jako řeka při povodni a skoro nikdo nemá sílu ani důvod jít proti takovému proudu.
Komentáře k článku