Nevykládejte mi o draw

(GOLF 427) Už jsem se několikrát setkal s rekreačními hráči, kteří mi tvrdili, jak směřují k tomu hrát draw. Většinou to byli hráči s hendikepem nad deset. Jejich snahu jsem sice ocenil, ale vnitřně mi přišla docela pošetilá. Proč?

Draw je typ rány, která patří v golfu k velice obtížným. Přesněji řečeno: všechny záměrně tvarované, „točené“ rány jsou v golfu obtížné. Nejen draw, ale i fade. Zatímco fade hrají poměrně dost hráčů neúmyslně, je to vlastně relativně zvládnutý slice, draw jen tak lehce – ať už záměrně či nezáměrně – nezahrajete.

Co je to draw? U pravorukého hráče je to rána, která startuje vpravo a stáčí ve svém letu vlevo. Draw uděluje míči menší rotaci, proto také jsou rány takto zahrané delší. A právě proto o draw sní mnoho rekreantů – mají totiž pocit, že budou hrát delší rány.

Profesionálové draw využívají hlavně v okamžicích, kdy skutečně potřebují takto tvarovanou ránou – chtějí-li například obstřelit nějakou překážku. Kvůli délce využívají draw spíše kratší hráči, ti dlouzí volí naopak často fade, protože při něm se míč lépe zastavuje a hráč tak má nad ním vyšší kontrolu.

Draw je obtížné zahrát proto, že hůl jde při této ráně zevnitř ven. Než hlava hole udeří do míčku, je stále „uvnitř“, tedy před linií míček-cíl. Naopak při fade hlava hole přichází zvnějšku. Švih při fade nebo u slice poznáte podle toho, že řízek směřuje nikoli přímo na cíl, ale vlevo od cíle (u praváků). Při draw naopak řízek míří vpravo, tedy „ven“.

Podle Hanka Haneyho, někdejšího trenéra Tigera Woodse, švihá zvnějšku 95 procent všech rekreačních hráčů. A to je také přičinou, proč hráči tak často hrají slice.

Jednoduše řečeno: abyste hráli draw, musíte na rozdíl od 95 procent všech golfistů umět švihat „jinak“, opačně. Či přesněji: variabilně, jednou tak a podruhé onak. Naučit se hrát řízené draw, na požádání, je proto věcí dlouhého a obtížného tréninku. Švihat zvenčí dovnitř je totiž pohodlnější než zevnitř ven. Kupříkladu i Phil Mickelson je hráčem, který od své přirozenosti hraje rány spíše fade než draw.

V praxi jsem se – pokud pominu hráče při vrcholných soutěžích – setkal jen s minimem těch, kteří draw hráli. Jednou jsem šel ve Staré Boleslavi s náhodně přiřazenou dvojicí hráčů a jeden z nich od první rány švihal velice jistě. Posléze jsem si všiml, že hraje skutečně čisté draw, byť i jemu se ne vždy vydařilo. Pak jsem zjistil, že to byl profesionální trenér…

Učit se hrát tvarované rány je samozřejmě možné, ale pokud někdo zahraje draw občas na drivingu, na hřišti mu jeho snaha hrát tyto rány přináší spíš víc škody než užitku. Většinou hraje místo draw push, ránu tedy vytlačí přímým směrem vpravo od cíle (pravák). Anebo zahraje hook, tedy ránu příliš se točící doleva.

Osobně jsem toho názoru, že draw se naučí hrát hráč s hendikepem zhruba pod 5. Pro všechny nad 10 je taková ambice vcelku k ničemu. Tito hráči by se měli snažit vyvarovat především příliš divokých ústřelů do stran (ať už je to slice, hook, zatažená či vytlačená rána), neměli by hrát trojpaty a měli by zapracovat na krátké hře. Sny o draw mohou s klidem nechat spát.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář