Názor k Ničově dopingové kontrole

(GOLF) Možná se mýlím, ale nečetl jsem zatím nějaký rozsáhlejší článek-úvahu týkající se dopingového problému profesionála Petra Niče z nedávných týdnů. Je to citlivé téma, přesto významné. Tudíž o něm píšu.

Aby bylo jasno: nejsem jakkoli vázán k Petrovi Ničovi ani jeho okolí, ať už v pozitivním či negativním smyslu. Samotného hráče jsem párkrát viděl při tréninku, zvenčí na mne vždy působil příjemně. Několikrát jsem se bavil i s jeho otcem, oceňovaným trenérem Pavlem Ničem. Velmi sympaticky na mne působil před lety rozhovor s Pavlem Ničem mladším, to když mluvil o vztahu golfu a cyklistiky.

Když jsem si přečetl zdůvodnění Petra Niče, proč se odmítl podrobit dopingové zkoušce, působilo to na mne nevěrohodně. Asi nejen na mne. Když má někdo přítelkyni, která jen na tom tak špatně, a já přitom nemohu za ní, mohu například zavolat někomu z blízkých a zároveň záchrannou službu.

Spíš to tedy vypadá, že Petr Nič se z určitých důvodů, o nichž ví jen on sám, chtěl kontrole vyhnout. Můžeme jen spekulovat, zda to bylo kvůli tomu, že si den před tím dal jointa, anebo jde o věc závažnější.

Jeho rozhodnutí patrně vyplynulo z nastalé situace. Dopingoví komisaři skutečně nechodí za golfisty tak často. Respektive skoro vůbec. A navíc tohle ani nebyl nějaký „velký“ turnaj, hrálo se na simulátorech atd. Ničovo rozhodnutí tedy patrně plynulo z velkého překvapení, vzniklo z náhlého tlaku a strachu. Možná jen zazmatkoval.

Pokud se skutečně bál, že test by dopadl pozitivně, pak měl tedy na výběr mezi dvěma špatnými řešeními. Ale vybral si – ale to je zjevné až nyní – asi to horší. Kdyby test podstoupil a přesto mu byla nějaká „lehčí“ nepovolená látka prokázána, většina lidí by totiž nad takovým dopingem jen mávla rukou. Který z dnešních českých golfistů si ostatně nikdy nedal jointa? A kdyby mu bylo prokázáno něco „těžšího“, mohl se hájit obligátně dle způsobu, který vídáme v mnoha jiných sportech: šlo o látku z léku, který běžně užívám na předpis.

Po bitvě každý generálem, ale snad měl v danou chvíli Petr Nič zavolat někomu zkušenějšímu a poradit se. „Průser, je tu dopingová kontrola, asi by mi něco našli, co mám dělat…?“ Nebo právě tohle udělal a dostalo se mu rady vyhnout se jí? Nevím, jen se dohaduji…

Další věcí je, že Nič měl vysvětlit své jednání před disciplinární komisí, ale místo sebe poslal omluvný dopis od svého právního zástupce. I to je věc, která nepůsobí příliš standardně. A rozhodně nevnáší do události jasno. To je ostatně také dost důležitý prvek celé kauzy: Nič totiž kromě verze s omdlévající přítelkyní zatím k události nepromluvil. Tím samozřejmě svoji pozici nijak nevylepšuje, spíš naopak.

Myslím, že Petr Nič je skutečně v nelehké pozici. Pokud nebude jeho verze přijata a bude potrestán, např. dvouletým zákazem hráčské i trenérské činnosti, patrně to významně ovlivní celou jeho následující kariéru. Pokud se jeho verze ukáže být pravdivou, resp. byla by uznána za platnou, bude hrát dál, ale na jeho hráčském profilu to také jistý stín zanechá. Opět dvě nedobré varianty.

Vzpomněl jsem si, že s dopingem měl podobné patálie například i tenista Petr Korda. Dokonce kvůli nim musel ukončit v roce 2000 kariéru. Korda je i tak významnou osobností českého tenisu, je navíc otcem významné světové golfistky Jessicy Kordové. I tak se věci mají.

Na úplný konec bych ale připomněl jedinou věc. Spolu s Ničem byli testováni i další hráči, například jeho kolega-trenér Jiří Němeček. Bez řečí všichni odevzdali vzorek moči, byl shledán negativním a hotovo. Tak by to mělo prostě být… Je to ostatně otázka pár minut, načůrat do lahvičky. Cokoli mimo tento obvyklý rámec totiž vždy vzbuzuje pochybnosti.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář