Golf na východě aneb Jediné albánské hřiště

(GOLF) V minulých článcích jsem prošel počet golfových hřišť a hráčů ve skandinávských zemích a ve Středomoří, je čas na výlet dalším směrem. Jak je na tom golf v zemích bývalého východního bloku?

Ustálená fráze zní, že Česká republika je na tom z bývalých východevropských států golfově nejlépe. A je to pravda. Byť je tu ještě jeden stát, který je na tom podobně dobře a o kterém se to moc neví. Ale vezměme to popořadě…

Česko je počtem hřišť (96) a hráčů (55 000) v absolutních i poměrných číslech zhruba na úrovni Portugalska či Itálie, které jsou sice z hlediska západní Evropy až na „chvostu“, ale přesto můžeme říct: v golfu už patříme k západu, nikoli na východ. Jestliže Česko prošlo v minulých patnácti letech silným golfovým rozvojem, téměř všechny ostatní země ex-socialistického tábora na něj teprve čekají.

Polsko, země s 38 milióny obyvatel, má nyní podle údajů Europeran Golf Association jen 27 hřišť a hráčů je registrovaných na 3 500. Nepoměr hřiště/hráči se zdá být tak velký, až je nepravděpodobný. Polski Związek Golfa nicméně udává totéž číslo, ovšem s tím, že jde o hráče mající „sportovní licenci – kartu HCP“. Že bude Poláků hrajících golf rekreačně asi víc, napovídá i číslo o počtu klubů v zemi – je jich 60. Při průměru 200 členů na klub by pak golf hrálo 12 000 Poláků.

Tato statistická „nepřesnost“ v údajích EGA se tedy může týkat i dalších zemí. Za určující údaj je proto vhodnější považovat počet hřišť, z nich pak lze i odvodit rámcový počet hráčů.

Maďarsko má 15 hřišť (a 1 400 hráčů), přičemž velikostí a počtem obyvatel v zásadě odpovídá Česku. Hřiště zde vznikají i jako součást rozvoje turistického ruchu. To platí také pro Bulharsko, které má 7 hřišť a evidovaných 600 hráčů. Co ale dokáže výstavba jediného, zato špičkového hřiště na výjimečném místě, dokazuje areál Thracian Cliffs na přímořských útesech. Bulharsko se díky němu dostalo do centra evropské golfové pozornosti – hrála se tu prestižní jamkovka European Tour, hřiště bylo asociací golfové turistiky zvoleno areálem roku 2013, má nálepku „evropské Pebble Beach“. Bulharsku v zásadě stačí postavit pár podobných hřišť a může se rychle stát populární evropskou golfovou destinací, „druhým a bližším Tureckem“.

Rumuni, sousedi Bulharů, se mohou pochlubit zatím jen pěti areály a sedmi stovkami hráčů, což je na dvacetimiliónovou populaci málo. V sousedním čtyřmiliónovém Moldavsku není golfové hřiště žádné, stejně tak ani v Bělorusku (9,6 mil).

Na Ukrajině (45 miliónů) jsou jen čtyři hřiště a pět stovek hráčů, přitom jde co do rozlohy o druhý největší evropský stát. Největší a nejlidnatější evropská země, Rusko, má se svými 150 milióny obyvatel jistě šanci promluvit do golfového rozvoje – je tu silná skupina ekonomicky úspěšných lidí, kteří by golf mohli hrát ze společenských důvodů. Rusko je nicméně (jako v lecčems) spícím obrem, evidováno je zatím jen 17 hřišť a přes 1 000 hráčů. Důvodem mohou být jak klimatické podmínky, mnohem delší zima, tak skutečnost, že Rusko je prostě jiné než zbytek Evropy.

Pokud jde o pobaltské státy, tak nejseverněji položená země, Estonsko, na tom není špatně. Má 8 hřišť a 2 200 hráčů, ovšem v zemi žije jen 1,3 milionu obyvatel. V porovnání s Českem (10 mil.) by to odpovídalo asi 17 000 hráčů a šedesátce hřišť. V Lotyšsku jsou jen 3 hřiště a tisícovka hráčů, třetí stát regionu, nejjižněji položená Litva, má 6 hřišť a 500 hráčů.

Ze států bývalé Jugoslávie je na tom nejlépe Slovinsko, nejrozvinutější země v oblasti. Má vztah k alpské kultuře, kdysi také bylo součástí Rakouska-Uherska. I proto jsou z východního bloku Slovinci podobní nejvíce Čechům, což dokládá i zájem o golf. Hráčů je tu zhruba 8 700 a hřišť 13, což je na zemi s pouhými 2 miliony obyvatel hodně. Poměrově je to dokonce víc golfistů než v Česku (zhruba 60 000). Počet klubů pak převyšuje padesátku.

Ostatní ex-jugoslávské státy, které patří už do jižnějšího balkánského teritoria, na tom nejsou tak dobře. Čtyřmiliónové Chorvatsko má jen tři hřiště, zdejší silný turistický ruch na golf zatím vůbec nesází. Desetimiliónové Srbsko má jen dvě hřiště, v Makedonii je jedno. Bosna a Hercegovina nemá žádné hřiště, podobně jako Černá Hora.

V někdejší nejtotalitnější evropské zemi, v Albánii, je dnes jedno golfové hřiště a hráčů je tu evidováno 64. Hřiště se jmenuje La Perla, je asi 30 minut od Tirany blízko Jaderského moře a bylo otevřeno v roce 2010. Udělat si výlet právě sem by možná nebylo marné. Nejlépe s cestovkou kombinující golf a dobrodružství.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář