Na drivingu tekla krev

(GOLF) Golf je vcelku bezpečný sport, ale jak dokládá následující příběh, stát se může cokoliv. A to ne při hře, nýbrž jen na cvičném odpališti.

Tuto story mi vyprávěl kolega golfista Martin Raufer, a ve chvíli, kdy ve svém líčení nebyl ani v půlce, už jsem věděl, že ho poprosím, aby vše sepsal. Je to dramatická i tragikomická událost, která se odehrála na jednom nevelkém hřišti u Prahy.

„Byla neděle, pozdní odpoledne a já vyrazil na nejbližší driving rozhýbat tělo. Už se pomalu smrákalo, stál jsem na rohožkách sám, když z dáli přicházel muž v pruhované košili se dvěma malými dětmi ve věku asi tři a devět let. Všichni byli evidentně účastníky svatby, která se slavila v restauraci na hřišti. Muž třímal v rukou hole, které si zapůjčil v recepci.

Došli k rohožím a muž začal synům anglicky vysvětlovat držení hole, postavení míčku a základy švihu. Stáli za mými zády, vše jsem pozoroval spíš periferně a o trojici také pomalu ztrácel zájem.

Líbí se mi anglický nenásilný, přirozený přístup ke golfu, ale vzhledem k tomu, že dospělákovi míček ani jednou nevystartoval do vzduchu, ale spíš se plazil pár metrů po zemi, na velkého golfistu jsem jej netipoval.

Po chvíli ticha a mého nezájmu se ozvala rána, heknutí, chroptění. Otočil jsem se a chlap ležel na zemi, držel se za hlavu. Starší z hochů svíral v rukou driver a měl vyděšený výraz. Zřejmě dobrá rána s kvalitním prošvihem. Jenže na odpališti krve jako z vola a rychle ji přibývalo.

Přinesli jsme z recepce ručník, zranění však vypadalo vážněji. Muž se dožadoval ledu, ale to, co evidentně potřeboval, byla sanitka a rychlý převoz do nemocnice. Klečel tam, úpěl, kluci plakali a já všechny utěšoval a sháněl pomoc.

Ze svatby po notné době přiběhla v silonkách mladá dáma, lodičky nechala zapíchnuté na chipping greenu, a se slovy, že je lékařka, se celé věci ujala. Přiběhla i manželka golfisty, ale když před ní její choť sundal z obličeje krvavý ručník, šla do vývrtky. Obličej připomínal cokoliv, jen ne obličej.

„Úrazovou ambulanci, rentgen, oční oddělení“ velela lékařka a vysoký muž už telefonoval do kladenské nemocnice. Shodou okolností to snad byl její ředitel.

Všichni se pak vrátili na svatbu, jen babička hochů mi říkala: „Chudák, on zítra letí do Miami a má dva přestupy, to není moc pohodlné ani pro zdravého“.

Upozornil jsem jí, že ten pán bude určitě rád, když nepřijde o oko a že to na nějaké velké létání v nejbližší době rozhodně nevidím.

Byla tma, na drivingu jsem zůstal sám, s louží krve a se dvěma vystresovanými uplakanými kluky, jichž si nikdo nevšímal. Podařilo se mi staršího zklidnit a ukonejšit, že za to nemůže, že tatínkovi nechtěl ublížit a že to byla náhoda a tatínkova chyba, protože neustoupil stranou dost daleko, když si jeho syn zkoušel svůj první odpal.

Argumenty ho zřejmě přesvědčily, uklidnil se do té míry, že chtěl odpalovat dál. Když jsem ale viděl poblíž postávajícího tříletého caparta, raději jsem mu hole vzal, odnesl na recepci a anglicky mu řekl, ať se na to raději vybodne. Zážitků má dneska už docela dost.

Snad ale na golf nezanevře. Švih má určitě dobrý.“

 

Ještě bych k příběhu dodal pár postřehů.

Na golfu, jak ostatně dokládají i statistiky, nedochází nejčastěji k úrazům poté, co hráče trefí letící míček. V USA je například mnohem riskantnějším prvkem jízda v autíčku – golfisté nabourají, vypadnou, zlomí si ruku, přejedou nohu atd.

Golfový míček je sice velice nebezpečným projektilem ve chvíli, kdy do něj právě udeřila hůl (to letí 100-200 km/h), ke konci letu je však jeho rychlost už menší. Nebezpečnější se jeví golfová hůl sama. Je kladivem s pořádně dlouhou násadou. A zkuste si představit, jak by to dopadlo, kdyby vás někdo praštil kladivem… Hráč by tedy v každém případě měl dávat bedlivý pozor při jakémkoli nápřahu a prošvihu. A držet si od všech, kteří jakkoli manipulují s golfovou holí, odstup aspoň dva tři metry.

Typická nebezpečná situace vzniká na drivingu ve chvíli, kdy procházíte za již odpalujícími hráči, máte v ruce košík s míči, na rameni bag, hledáte místo a ani si nevšimnete, že někdo vedle vás napřahuje – dotyčný přitom také nevidí za sebe.

Uvedený příběh také dokládá, že když člověk s něčím začíná a neumí to, jde vždy o situaci s potenciální hrozbou. Automobilista-začátečník bourá vždycky víc než řidič se stovkami tisíc najetých kilometrů.

Bylo by však škoda, kdyby měla tato historka kohokoli odradit od golfu. Poučení z ní je spíš takové, že pokud budete – coby aktivní golfisté – někoho „nového“ brát na golf, měli byste ho vedle vysvětlování pravidel či švihu upozornit hlavně na tato nebezpečí.

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář