Jak Čech žije a hraje golf ve Skotsku

(GOLF 411) Petr Kořínek (31) žije už šest let ve Skotsku, pracuje tu jako pedagogický pracovník a před časem se rozhodl, že začne hrát golf. Jaké to je, když Čech hraje golf v zemi, kde se tento sport zrodil?

 

Je Skotsko zemí golfově skutečně zaslíbenou? Kolik je tu hřišť?

Skotsko je stejně veliké jako Česko, přičemž populace poloviční. Je tu spoustu zelených ploch, na nichž naleznete přes 550 golfových hřišt. Každé městečko s více než 2 000 obyvateli má golfové hřiště, větší města jich mají samozřejmě více. Jen v okolí Edinburghu jich je 67 a u Glasgow dokonce 94.

Většina hřišt však byla postavená už před více než 100 lety, nová se takřka nestaví. I když jedno se v současné době vybudovalo a byl kolem toho velký rozruch. Donald Trump postavil golfový resort Trump International Golf Links u Aberdeenu za 1,2 miliardy dolarů, a to i přes protesty environmentalistů a místních obyvatel, kterým se nelíbilo poškození místních písečných dun.

Jsou skotší golfisté organizováni především v klubech, anebo hrají spíše jako volní fýčkaři?

Ve Skotsku je členství takřka samozřejmost, a to nejen golfové. Británie je kolébka klubového sportu a členství v klubu je určitá prestiž. Lidé jsou hrdí na to, že se můžou hlásit ke svému domovskému klubu a také to dávají náležitě najevo. Při hře běžně nosí klubové vesty, svetry, trička či čepice. Samozřejmě navštěvují i jiná hřiště v okolí, ale každý pravidelný golfista je členem nějakého klubu. Pay & play jsou spíše lidé, kteří golf hrají jen velmi rekreačně, například jednou za rok. A takových tu moc není. Buď lidé hrají pravidelně – nebo vůbec. Nutno také dodat, že ve svém okolí neznám Skota, který by nikdy golf nehrál.

Jak jste se ke golfu ve Skotsku dostal vy?

Před dvěma roky, částečně z nudy. Když jsem žil v Česku, nikdy jsem golf nevyzkoušel. Nelákal mě, snad vším tím okolo včetně pověsti, že je sportem pro bohaté. Jakmile jsem ale přišel do Skotska, začal jsem názor pomalu měnit. Když se odstěhovala spousta mých známých, se kterými jsem hrál tenis, fotbal, jezdil na kole atd., neměl jsem sportovní partnery a golf byl v podstatě jedinou volbou, která mi zbyla. Vystačím si sám, bez protihráčů či spoluhráčů. Navíc jsem se přestěhoval do těsné blízkosti golfového hřiště, které je pouze 300 metrů vzdálené.

Jak často hrajete?

Ještě nemám rodinu, takže můžu hrát velmi často. Omezuje mě snad jen má lenost a hlavně počasí. Ve Skotsku bývá velmi proměnlivé a v jeden den se lze setkat s jasným svitem slunce, deštěm i kroupami – čtyři roční období za 12 hodin. V začátcích jsem chodil hrát golf asi tak třikrát týdně (mimo období zimních greenů), ale postupem času mé nadšení opadlo a momentálně to je tak jednou týdně.

Jste členem nějakého klubu?

Byl jsem členem Peebles Golf Club, ale před dvěma měsíci jsem členství ukončil. Důvodem je každoroční zvyšování členských příspěvků a opadnutí mého počátečního nadšení. Navíc jsem trávil víc času na cvičišti než na bojišti. Prostě jsem si spočítal, že chodit na driving s občasným hraním mě vyjde levněji, pokud členem klubu nebudu. Navíc nejsem vázan na jedno hřiště.

Je golf ve Skotku drahým sportem? Může si ho dovolit každý?

To je samozřejmě velmi individuální. Ve vztahu k celkové životní úrovni ve Skotsku se golf nejeví jako finančně náročný. Průměrné roční členství se pohybuje kolem 500 liber, neplatí se vstupní poplatky. Členové klubu mají neomezený přístup na hřiště včetně cvičných ploch a přivedou-li si hosta, zaplatí za něj poloviční cenu. Jednotlivé hry se pohybují kolem 20-30 liber za hru mimo sezónu a 40-50 liber za hru v hlavní sezóně. Cena je různá i podle toho, hrajete-li během pracovního týdne či o víkendu.

Je hodně drahých klubů, kam je těžké se dostat?

I ve Skotsku jsou velmi drahé a luxusní kluby, i když v celkovém množství 550 hřišť je to velmi malé procento. Jde o resorty v soukromém vlastnictví jako např. Gleneagles, Turnberry Resort či Trump International Golf Links. Zahrát si na veřejných hřištích v St. Andrews je trošku komplikovanější, ale to je způsobeno jen velkou vytížeností.

Jací lidé tu chodí hrát? Mladší nebo starší, vzdělanější nebo obyčejní, z měst či venkova?

Golf tu hrají absolutně všichni bez rozdílu. Žiji v městečku s několika tisíci obyvateli a zdejší golfový klub čítá přes 400 aktivně hrajících členů. Do vzdálenosti deseti mil jsou další dva golfové kluby v městech, která jsou ještě menší, než to naše.

Když jdu hrát ve všední den dopoledne, tak je hřiště plné skupinek lidí v důchodovém věku. K večeru se to začíná zaplňovat lidmi různých generací – lidé po práci a mládež po škole. Běžně se na hřišti potkávám s pošťákem, který nám nosí poštu, sekretářkou ze školy, kde pracuji a spoustou dalších lidí, které denně potkávám – policisté, učitelé, kuchaři apod. Často potkávám manželské páry, rodiče s dětmi a dokonce prarodiče s vnoučaty. Večer kolem deváté hodiny občas potkám i hráče se psy. Prostě si jdou zahrát a přitom vyvenčí psa.

Co vás na hraní ve zdejším prostředí nejvíc baví?

Ta normálnost. Golf je prostě sport jako každý jiný. Lidé se chovají přátelsky, s úctou a respektem a hlavně lidsky. Nejednou se mi stalo, že větší skupina, která hrála přede mnou, mě pustila, když jsem ji dohnal. Nebo když přede mnou byl jeden hráč, tak na mě počkal s nabídkou, jestli se k němu nechci připojit, aniž bychom se nějak lépe znali.

Nedávno tu byl můj kamarád z Česka, který mimochodem pracuje v golfovém obchodě a je pravidelným hráčem golfu, a ten si připadal jako v jiném světě.

V Česku se hodně hrají turnaje rekreačních hráčů, firemní či komerční tůry. Hraje se i ve Skotsku hodně turnajů?

Rekreační turnaje se hrají každý víkend, každý klub jich pořádá několik ročně. Když vezmeme v potaz koncentraci golfových hřišť, tak v okruhu do třiceti mil se vždy něco najde. Navíc spousta Skotů to bere jako levnější variantu, jak si zahrát na jiném hřišti, jelikož startovné je zhruba o polovinu levnější než klasické fee.

Jak se ve Skotsku počítá hendikep? A jak si ho počítáte vy?

Golf hraji dva roky, ale svůj handicap neznám. Ještě jsem si ho nenechal spočítat. Ani mne do toho nikdo nenutí. K prvnímu spočítání mi stačí odevzdat tři skórkarty, pak si můžu zkontrolovat svůj handicap na webové stránce http://www.howdidido.co.uk/. Když se zaloguji, můžu si

zjistit hendikep svůj či kteréhokoliv hráče z mého domovského klubu, případně mé výsledky z turnajů. Rovněž to funguje jako sociální síť, kde se můžu spojit s kýmkoliv, kdo službu používá, domluvit si s ním hru nebo se jen tak pobavit na téma golf. Existuje i placená verze, kde jsou záznamy všech odevzdaných skórkaret včetně různých statistik.

Má v něčem golf ve Skotsku negativní příchuť? Jsou někteří lidé proti tomuto sportu?

Osobně neznám nikoho, kdo by se ke golfu stavěl negativně. Golf je součástí skotského životního stylu, stejně jako turistika, cyklistika či ragby. I v tom zmiňovaném případě protestů proti vybudování hřiště Donalda Trumpa nešlo o golf, ale o způsob, jakým Trump vystupoval na veřejnosti. Dělal si, co chtěl, prosazoval si, co chtěl a vůbec nic neřešil. Jenom se staral o své zájmy a tvářil se, že cokoliv dělá, je pro dobro Skotska a z úcty k jeho vlastní matce, která byla ve Skotsku vychována. To nebyl protest proti golfu, ale proti vystupování a osobě Donalda Trumpa.

 

Chcete-li se o Skotsku a zdejším životě dovědět více nebo potřebujete praktické informace na dovolenou ve Skotsku, můžete se podívat na stránky http://www.golf360.cz/ nebo kontaktovat přímo P. Kořínka – inf@golf360.cz nebo https://www.facebook.com/GOLF360 VÍC NEŽ JEN HRA

 

Fotografie zobrazují hřiště Trump International Golf Links a jsou převzaty z oficiální webové stránky klubu.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář